כאב גב תחתון כיצד מטפלים בהם נכון

מרפאת כאב >כאבי גב תחתון הגישה הטיפולית > כאב גב תחתון - טיפול נכון
סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

כאב גב תחתון, כאבים בגב התחתון – הטיפול ברשת מזור לכאב

אין אחד מבינינו שלא חווה סבל לפחות פעם אחת בחייו מכאב גב, ובמיוחד כאב גב תחתון. ברשת המרפאות של "מזור לכאב" אנו מטפלים מדי שבוע בהצלחה רבה, באנשים רבים הסובלים מכאבי גב במשך שנים, חודשים או אפילו ימים בודדים.

כתוצאה מטיפול זה, חוזרים האנשים לתפקוד, מלא או חלקי באופן מיידי בעקבות הטיפול, לעיתים אף בעקבות הטיפול הראשון!  רובם של כאבי הגב חולפים תוך מספר ימים. מעטים נמשכים יותר משלשה חדשים ואז מוגדרים ככאבי גב כרוניים.

כאב גב תחתון – הכאב השני הנפוץ ביותר אחרי כאב ראש

  • תוקף כ-80% מהאנשים במהלך חייהם
  • פוגע קשות באיכות החיים,
  • גורם להיעדרויות רבות ממקום העבודה
  • ואחראי לביקורים רבים אצל רופאים. 

כאב גב תחתון הוא כאב שמורגש החל מאזור החוליות המותניות התחתונות, לעיתים גם חוליות ועצם העצה. פעמים רבות מלווה בכאב שמוקרן לאזור העכוז ו/או לאורך אחת מהרגליים או שתיהן.

עד לפני מספר שנים, היה מקובל לחשוב שכאב גב תחתון נגרם לרוב על ידי תזוזת חוליות או לחץ של דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה. לכן, הדגש העיקרי על מציאת האבחנה התרכז בביצוע בדיקות דימות (החל מצילומים, CT ו MRI) ובהתאם, גם הטיפול התרכז ב"תיקון" תקלות אלו. כמו-כן, ניתן דגש למנוחה במיטה ולטיפול תרופתי לשיכוך כאב ודלקת.

הדיעה המקובלת בציבור שכאבי גב תחתון מקורם בפריצת דיסק, תזוזה של חוליה או הצרות תעלת חוט השדרה, אינה מדויקת. ב 85% מהמקרים לא ניתן להגיע לאבחנה חד משמעית המסבירה את כאבי הגב, או לחליפין, לא ניתן למצוא התאמה מלאה בין הממצא בדימות (רנטגן או MRI) לבין קליניקת הכאבים.

לכן, במסגרת מרפאת כאב מקפידים המומחים ברשת מזור לכאב על התשאול הנרחב ועל הבדיקה הגופנית המדוקדקת לשם מציאת האבחנה המדויקת ביותר וממנה להסיק ולהציע את הטיפול המתאים ביותר, בעל הסיכוי הגבוה להקלה מהירה על הכאב והסבל.

עמוד השדרה התחתון מורכב מחמש חוליות (L1-5), מעצמות העצה, הזנב ומעצמות האגן. האגן נתמך על גבי שני פרקי ראש עצמות הירך. בתנועת הליכה או ריצה נע עמוד השדרה בתנועה פיתולית לימין ולשמאל לכל אורכו, מעצם העצה והזנב ועד לצוואר העליון.

דרך התעלה המרכזית, העוברת לאורך החוליות, עובר חוט השדרה היוצא מהמוח ושולח עצבים לכל אזורי גופנו. חמש החוליות המותניות מורכבות על עצם העצה בתוך מעטפת שרירים, גידים ורקמות תומכות, עצבים וכלי דם. כל חוליה נעה על שלושה צירי תנועה ומחוברת לחוליה הבאה בשלושה מפרקים.

בין כל שתי חוליות יש מפרק דיסק שעשוי מחומר סיבי חזק המכיל כמות גדולה של נוזל, המשמש כבולם זעזועים ומאפשר גמישות ותנועה לחוליות. שינויים בדיסק הבין חולייתי – ובעיקר התייבשותו, מביאים לירידה ביכולתו לעמוד בעומסים מכניים.

אזור הגב התחתון נושא בעומס רב, מאחר שדרכו עובר משקל הגוף באדם הזקוף , ומתאפשרת בו תנועה רבה, שרק מוסיפה בכך עומסים למקום. אמנם פעמים רבות נמצא שינויים שונים בעמוד השדרה כאשר נבצע צילומי רנטגן, CT או MRI, אך קיימת התאמה חלשה בין תוצאות הצילומים, או לחליפין העדר ממצאים בצילום, לכאבי הגב עצמם או לסיכון להתפתחותם לכדי כאבים כרוניים.

יש לזכור כמו-כן, שצילומי עמוד שדרה גורמים לחשיפת הנבדק לקרינה רבה מאד. לפיכך מומלץ לבצע צילומים רק כאשר עולה חשד לחבלה, זיהום או גידול או במהלך תכנון לניתוח עמוד השדרה. מרבית המחקרים הראו כי יש ערך לבדיקות דימות, CT או MRI, רק כאשר הכאב מחמיר למרות הטיפול הראשוני, או כאשר עולה החשד בבדיקה לנזק עצבי או סימני מחלה קשה, כמו ירידת משקל, חום או תופעות נוירולוגיות חדשות.