פייסבוק - מזור לכאב
תחומי טיפול  » כאבי גב תחתון - הגישה הטיפולית - מזור לכאב
 

מרפאות מזור לכאב – הטיפול בכאבי הגב

 

ישנם הסבורים, שמרגע שעבר האדם להלך על 2 במקום על 4 כדרך הקופים, החל עמוד השדרה שלו לסבול עקב לחצים באזורים שונים המשפיעים על דיסקי הסחוס שבין החוליות, על הרצועות, השרירים והגידים המקיפים את עמוד השדרה ותומכים בו.


עם התפתחותינו לאורך האבולוציה, עבר עמוד השדרה בהדרגה שינויים מבניים מתוך מטרה לעמוד בלחצים אלו. למשל הקימורים והקיעורים שלאורכו מסמנים שינויים הסתגלותיים אלו.


המומחים שבודקים את הפונים במסגרת מרפאת כאב שברשת מרפאות "מזור לכאב", מטפלים באנשים רבים הסובלים מכאבי גב, מודעים היטב להשפעת היציבה הנכונה והארגונומטריה התומכת במבנה עמוד השדרה ומונעת כאבים בגב.


לכן לרוב לא נמהר להציע טיפול תרופתי המשכך כאב ומונע דלקת מתוך הבנה שלכאב יש תפקיד של אזהרה ומניעה ובפועל גם אין לרוב סימני דלקת באזור הכאוב בגב.עמוד השדרה הוא כאמור "התורן המרכזי של ספינת הגוף". לחצים רבים מופעלים עליו בפעולות שונות של התכופפות, הרמת משא, ריצה, ירידה במדרגות וכד'. גם שינויים בחלוקת העומס בגוף – כמו משקל עודף המגביר את העומס הקדמי, יוצרים לחץ מתמיד על אזורים שונים ומשם הדרך קצרה להתפתחות כאבי הגב התחתון.


"המייתרים" המייצבים את התורן המרכזי בגוף הנם השרירים, הגידים ורקמות החיבור. במצב בו נוצר עומס מוגבר על אחד מהמייתרים, הלחץ עובר לעמוד השדרה וממנו למייתרים נגדיים – בצד השני של הגוף.ידוע שסיבות רבות גורמות לעומס ומתח מוגזם על אחד השרירים – המייתרים. החל ממאמץ מוגבר בצד אחד של הגוף, כגון תנועה פתאומית חזקה, הרמת משא כבד ואפילו מצב של מתח ומצוקה הגורמים להתכווצות רפלקסיבית של שרירים. כל אלו יכולים לגרום לכאב גב חד או מתמשך.


ספורטאים המאתגרים ללא הרף את הגוף ושריריו, טורחים רבות לאמן את השרירים, להרפותם ולהרגילם בהדרגה למאמצים מוגברים כדי למנוע מתיחת יתר, התכווצות הגנתית וכאמור הופעת כאבי גב או כאבים נוספים.


 
כאשר מגיע אדם הסובל מכאבי גב, שומה עלינו תחילה, להבין את סביבת חייו והרגליו, את ההסטוריה הבריאותית שלו ואת האופן בו התפתחו כאבי הגב. הסטוריה של חבלה או תאונת דרכים, של שבר ברגל, של הרמת משאות חוזרת, של חוסר פעילות גופנית אירובית (למשל הליכה, ריצה או רכיבה על אפניים יומית קבועה של חצי שעה לפחות), עישון (הגורם להפחתת אספקת


דם לשרירים), מצבי מתח בעבודה או במשפחה ונושאים רבים אחרים היכולים להסביר את התפתחות כאבי הגב.לאחר התשאול הקפדני לזיהוי נושאים אלו, עוברים לבדיקה גופנית מקיפה ויסודית הבודקת ראשית את יציבת הגו, את הסימטריה של קפלי העור, של זויות הכתפיים והעכוזים ושל השרירים השונים. בהמשך נבדקים טווחי התנועה של הגפיים, הראש והגב. על סמך בדיקה ותשאול אלו, מתקבל בסיס להשערת עבודה לגבי מקור הכאבים בגב ויותר חשוב מכך – תכנון הטיפול.המטרה הראשונית של הטיפול, תהיה תמיד להחזיר את הגוף לפעילות רתמית שתרפה את השרירים ותדאג לפעילות סימטרית שלהם. לעיתים נעזר בתרופות לשיכוך כאב לתקופה קצרה, גרוי שרירי עמוק לשחרור שרירים מכווצים, פולסים אלקטרומגנטיים, הידרותרפיה כולל ג'אהרה ופיזיותרפיה המביאים לשחרור והרפייה של שרירים ומבנים התומכים בגב ותרגילים שונים בגישות פלדנקרייז, פילאטיס ואחרים היעילים מאד בכאבי גב.מנסיוננו מצאנו שהטיפולים הללו יעילים מאד להקלה מיידית של כאבי גב וחזרה מהירה לתפקוד במרבית המקרים בהם אנשים פונים עקב כאבי גב אלינו. ניתן לקרוא ולהתרשם מנסיונם של אנשים שטופלו בהצלחה במרפאות הרשת. לטיפולים אלו אנו מוסיפים הנחיות לשינוי אורחות חיים כדי למנוע חזרה של הכאבים.


באופן זה הצלחנו כבר למנוע לא מעט פעולות פולשניות כגון ניתוחי עמוד שדרה, הזרקות אפידורליות,  שאיבות דיסק וכד' המשמשים פעמים רבות לטיפול בכאבי גב תחתון.