מחלת הפיברומיאלגיה : מורה נבוכים

מרפאת כאב >כאבי שרירים > מחלת הפיברומיאלגיה:מורה נבוכים
סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

לא צריך לסבול – הטיפול בפיברומאלגיה – אתגר טיפולי למקצוענים בתחום

אנשים ובעיקר נשים פונים לרשת מזור לכאב עם האמירה הבאה: "מצאו שיש לי מחלת הפיברומיאלגיה, אך לא מצאו טיפול מתאים למרות שהייתי במרפאות לפיברומיאלגיה, נועצתי במומחים שונים לפיברומיאלגיה וקבלתי תרופות מיוחדות למחלת הפיברומיאלגיה ובכל זאת, הסבל והכאבים מרובים ואיכות חיי ירודה!"

במסגרת מרפאת כאב שברשת מרפאות "מזור לכאב", אנו מצליחים למצוא דרכים משולבות להפחתת הסבל והכאב ושיפור איכות החיים של חולי פיברומיאלגיה. ראו מה כותבים עלינו המטופלים 

קיימים מספר אתגרים טיפוליים במחלת הפיברומיאלגיה

בעולם הרפואי עדיין קימים חילוקי דיעות בכל הנוגע ל מחלת הפיברומיאלגיה – האם מדובר במחלה מוגדרת? באוסף תסמינים היוצר תסמונת מוגדרת – תסמונת הפיברומיאלגיה? או אולי יש כאבי פרקים עם עוד מספר בעיות רפואיות נלוות שאין לשייכן למסגרת אחת ? 

גם אלו המצדדים בהגדרה ברורה של מחלת הפיברומיאלגיה או של תסמונת הפיברומיאלגיה, מאפיינים אותה במספר מאפיינים (חלקם או רובם) מתוך הבאים:

  • כאבי שרירים, מפרקים ורקמות חיבור בעיקר בגפיים, חגורת הכתפיים וגב.
  • עייפות מתמשכת לצד הפרעות שינה.
  • חרדה ו/או דכאון, רקע של מאורעות טראומטיים בעבר.
  • הפרעות ריכוז וזכרון לטווח קצר.
  • תכיפות במתן שתן.
  • הפרעות עיכול כולל כאבי בטן, גזים, עצירות או שלשול

ברור מהרשימה הנ"ל, שמדובר באבחנה שיש בה אחיזה חזקה בין גורמים גופניים, נפשיים וחברתיים ולכן הטיפול במחלת הפיברומיאלגיה חייב להיות משולב ומקביל בכל אחד מהמישורים הללו.

מה שברור מעל לכל ספק, שתסמונת פיברומיאלגיה גורמת לפגיעה קשה באיכות החיים ובתפקוד היום-יומי. הפגיעה הזו בעלת השפעה רגשית, נפשית גופנית וחברתית. כך, אנו מוצאים בפיברומיאלגיה את מעגל הקסמים הרע שבו סבל רב, גורם להפרעה תפקודית, שגורמת מצב רוח רע שמוריד סף כאב, מביא לבדידות ולפגיעה בזוגיות ומכאן לסבל נוסף, המביא למגבלה נוספת

וחוזר חלילה… כדי לצאת ממעגל כשפים זה, יש צורך  בטיפול שישנה את כוון המעגל – דהיינו מאמץ לשיפור התפקוד, יביא לתחושת בריאות שתפחית את הסבל הגופני-נפשי, שתאפשר בתורה יתר תפקוד וחוזר חלילה.

אין בדיקת מעבדה המוכיחה או שוללת קיום פיברומיאלגיה. לרוב מטופלים עוברים סדרת בדיקות שבמקרה הטוב לא מדגימה כל תוצאה פתולוגית ובמקרה הרע מסיטה את ההתמקדות לכוון לא רצוי. הבדיקה הטובה ביותר הינה סיפור התפתחותה של תסמונת הפיברומיאלגיה.

יש חשיבות רבה לבדיקה גופנית קפדנית כדי לאתר את הסיבות השונות לכאב באזורי הגוף השונים, היות ולעיתים קרובות מוצאים סיבות ברורות לכאבים, שאינם בהכרח חלק מתסמונת הפיברומיאלגיה.

לפיכך, ברשת מזור לכאב, המומחים המנוסים בגישת הרפואה השלמה, לא מחפשים את הגדרת מחלת הפיברומיאלגיה, אלא את הפתרון המשולב שיביא להחלמה או לפחות לשיפור ברמה התפקודית תוך הפחתת הסבל. הטיפול מתחיל בשיחת הסבר על אופי התופעות ועל מטרות הטיפול. שיחה זו לרוב מרגיעה ומחזקת את הרצון לשיתוף פעולה לאורך הטיפול.

בהמשך מתפתחת ברית טיפולית המאפשרת למטופל להרגיש שהוא כבר לא לבד או "לא מובן", לדעת שרב חלקו בשיפור ושיש לו שותפים המכוונים אותו צעד אחר צעד ביציאה ממצב נכות וקפיאה למצב פעיל ויצרני.