דיקור-יבש-IMS-מזור-לכאב

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

גרוי תוך שרירי עמוק (IMS) בטכניקת דיקור יבש

מרפאת כאב ברשת מזור לכאב כוללת בין יתר שיטות הטיפול בכאב, גם את הטיפול ב"דיקור יבש" שמשמעותו שימוש במחט ללא הזרקת חומר.

הגרוי התוך שרירי העמוק (IMS: intra muscular stimulation) מקובל ברפואת כאב בעולם המערבי מעל 30 שנה ומשמש כטיפול בתסמונת מיופציאלית.

הטיפול המקובל בעבר לתסמונת המיופציאלית היה בהזרקה של חומרים שונים לתוך השריר. אולם מספר מחקרים שבוצעו, הדגימו שהטיפול בהזרקה יעיל ללא קשר לסוג החומר המוזרק. בהמשך הסתבר שדקירת השריר על ידי המחט היא מספקת להשפעה המיטיבה של הטיפול.

 מקובל לחשוב כי הגרוי המתבצע באמצעות המחט, גורם לשריר הכואב להתכווץ בחוזקה ובאופן מלא, כך שאחרי כיווץ כזה משתחררים הסיבים שהיו אחוזים בהתכווצות חלקית "תקועה" וכואבת.

 מדובר בטיפול רפואי קונבנציונאלי לכאב השרירים ולא בטיפול אלטרנטיבי (למרות שהמחטים בהם נעשה שימוש זהות למחטים המשמשות בדיקור סיני).

איך מתבצע הטיפול

דיקור יבש

הטיפול מבוצע לאחר בדיקה גופנית ואיתור השרירים המעורבים. במהלך הטיפול המטפל מבצע גירוי בעזרת קצה המחט של השריר או השרירים המעורבים בנקודות מיוחדות ובכוון מדויק המבוסס על היכרות אנטומית טובה באזורים הפגועים גרוי מוצלח של האזורים הפגועים מעורר במטופל את הכאב ממנו הוא סובל – גם המקומי וגם המוקרן (כאמור בגלל התכווצות חזקה ומלאה של השריר).

בנוסף, צפויות להופיע התכווצויות עדינות בשריר בהן ניתן לחוש במהלך הטיפול. אלו סימנים המאשרים למומחה שאכן הוא "פגע במטרה" כלומר בדיוק באזורים הפגועים של השריר.

יעילות הטיפול

הטיפול יעיל בהפחתת כאב ובשיפור טווח התנועה של השרירים המעורבים. דווח כי הטיפול משיג שיכוך כאב משמעותי בכ-80% מהמטופלים.

חשוב להדגיש כי הדיקור לבדו אינו מספיק לרוב על מנת לרפא הכאב לחלוטין ונדרשת תכנית פעילות גופנית המשלימה אותו. הדבר נכון בעיקר בכאב כרוני.

השפעת הטיפול משתנה מאדם לאדם – אצל חלק מהמטופלים הכאב שוכך מיד לאחר הטיפול, אצל חלק רק מספר ימים אחריו ואצל מעט מהמטופלים לא מושג שיפור בכאב כלל. גם משך השפעת הטיפול משתנה – החל ממספר ימים וכלה בשבועות, חודשים או מצב קבוע של הקלה בכאב.

התמדה בפעילות הגופנית – בתרגילים ובפעילות האירובית מעלה באופן משמעותי את סיכויי הצלחת הטיפול, זמן ההחלמה והשיקום מהמצב המוגבל למצב תקין עם איכות חיים טובה.

 

סיבוכי הטיפול

ככלל מדובר בטיפול בטוח מאד.

סיבוכים שכיחים:

  • החמרה של הכאב למשך 24-48 שעות לאחר הטיפול. ההסבר להחמרה נעוץ בעובדה שגרמנו ע"י הגרוי העמוק להתכווצות חזקה ופתאומית של שריר "חלוד" כלומר כזה שזמן רב לא היה פעיל ולפתע התכווץ בחוזקה. לאחר מכן צפויה הקלה בעוצמת הכאב.
  • התעלפות. תגובת גרוי ואזו-וגאלי כלומר של עצב הואגוס הרגיש לגרויים שונים ויוצר התעלפות. ביחוד בעת דיקור של שרירי הצואר.

סיבוכים נדירים המתוארים בספרות:

  • התנקבות ריאה. עלולה להתרחש באופן נדיר בעת דיקור של שרירים באזור הצואר ובית החזה. אם מופיעים קוצר נשימה או כאב חד בנשימה לאחר הטיפול יש לפנות בהקדם לבירור. הטיפול לרוב הוא השגחה באשפוז קצר.
  • זהום או דימום מקומיים. נדיר בגלל שהמחט מאד עדינה וגמישה ולרוב לא חודרת לכלי דם ומבנים אנטומיים אחרים.
  • פגיעה זמנית בעצב. גרוי בלבד ללא פגיעה מוטורית או תחושתית קבועה. חולפת בתור ימים.

הנחיות לאחר הטיפול

לאחר הטיפול מומלץ שלא לבצע פעילות גופנית מאומצת במשך 48 שעות. אם מופיע כאב ניתן ליטול משככי כאב. על פי הוראת המומחה


כמה טיפולים דרושים ובאיזו תכיפות ?

מספר הטיפולים הדרוש משתנה כתלות בחומרת הבעיה ומשכה. לרוב ניתן לקבוע אם הטיפול יעיל בתוך 3-4 טיפולים.

מקובל לחזור על טיפולים בתכיפות של אחת לשבוע-שבועיים.

פעמים רבות, כפי שמתרחש במסגרת מרפאות "מזור לכאב", משולבים מספר אופני טיפול בעת ובעונה אחת, יחד עם IMS. כתוצאה מכך מושגת הקלה מתמשכת ולעיתים קרובות אף הכחדה מוחלטת של הכאב והשגת מזור מלא.