כאבי כתפיים : מאיפה הכאב בא ואיך גורמים לו ללכת

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

לא צריך לסבול יש פתרון לכאבי כתפיים במרפאת מזור לכאב

מפרק הכתף הוא המפרק הנייד ביותר בגוף. בזכות הניידות הזו אנו יכולים להגיע עם היד לכל חלקי הגוף. אלא שלניידות זו יש מחיר – הכתף היא המפרק הפחות יציב מכל מפרקי הגוף ועל כן מופיעות בו בעיות בשכיחות יתר ובינהן בעיות שקשה יותר לפתור.

מפרק הכתף מורכב מ-4 גידים מרכזיים שתפקידם ביצוע הרמת הגפה קדימה, הצידה ולאחור וסיבוב כלפי חוץ ופנים.

פגיעה בגידים

פגיעה בגידים יכולה להגרם מהסיבות הבאות:

1. מתח המופעל על הגיד כתוצאה מכווץ וקיצור שריר הקשור אליו.

2. דלקת הנובעת מחיכוך של הגיד כנגד עצם או תעלה מוצרת, גם כאן חלק מהסיבות להיצרות ולחיכוך קשורים לקיצור שרירים.

3. כאבים בכתפיים יכולים לנבוע מקרעים מיקרוסקופיים או גדולים עם או בלי הסתיידויות (משקעי סידן בתוך מרקם הגיד) עקב מאמץ, עומס, חבלות וטראומה מקומית.

4. מחלות נווניות של רקמות הכתף כמו אוסטאוארתרוזיס ופסאודוגאוט.

5. דלקת כתוצאה מזיהום מקומי (לאחר הזרקה למשל) נדיר יחסית.

6. דלקת פרקים כחלק ממחלת פרקים כרונית.

7. כחלק מתסמונת כאב מפושטת כגון תסמונת מיופציאלית או פיברומיאלגיה.

3 תרגילי מתיחה להקלה בכאבי כתפיים

מפרק הכתף כאמור, מורכב מארבעה חלקים הפועלים יחדיו כמנגנון אחד (למרות שלכל אחד מארבעת החלקים יש יותר ממרכיב אחד): עצם החזה יחד עם עצם הבריח, שיא הכתף יחד עם עצם הבריח, עצם הזרוע, הצלעות האחוריות העליונות יחד עם השכמה.

ארבעת החלקים קשורים באמצעות מערכת של שרירים, גידים ורצועות הקושרים יחדיו את העצמות. הכוח והדיוק הנוצר בעת הפעלת הזרוע מבוסס על איזון עדין בין כל המרכיבים.

כאשר הם אינם פועלים בסנכרון מדויק, נוצרת פגיעה בנקודה החלשה במערכת. טיפול שלם בכתף, כפי שיוצג בהמשך, מחייב התייחסות לכל חגורת הכתפיים ולא רק לאזור הכאב, זאת כדי להשיג תוצאות טיפול מוצלחות לזמן ארוך.

כאב במערכת שריר-שלד, גורם לגוף לאמץ אסטרטגיית פיצוי תפקודי, הכוללת הימנעות מהפעלת האזור הכאוב תוך הפעלת עומס מוגבר על הצד הנגדי ועבודת שרירים שכנים בתבנית פעולה ובעומסים לא שגרתיים.

עומס זה הנמשך זמן ארוך כרוך בשינויי יציבה הן באזור הפגוע ובצד הנגדי לו והן באזורים מרוחקים יותר, כעמוד השדרה, ומוביל ל"הצטרפות" שרירים שכנים לפתולוגיה – שרירים שלא היו מעורבים בפגיעה הראשונית שהביאה לכאב בכתף.

השרירים הנוספים מגיבים בהתכווצות חלקית כרונית ("שרירים תפוסים"). כאבי כתפיים מלווים על כן בצמצום טווח התנועה והגבלה ההופכת להיות משמעותית במהירות יחסית גדולה תוך פגיעה רבה בתפקוד.

 

אם מצב זה נמשך מספר שבועות ללא טיפול, עלולה להתפתח "כתף קפואה" כפי שיוסבר בהמשך. עלול להתפתח כאב ממושך וירידה בתפקוד השרירים באזור הכתף ובאזורים נלווים. מצב ממושך מסוג זה באזור חגורת הכתפיים והשכמות, הופך את האזור כולו לפגיע גם בעת חבלה קלה.

כלומר, כאבי כתפיים הנגרמים לעיתים מסיבה שכיחה, עלולים להתדרדר במהירות להגבלה משמעותית בתפקוד המלווה בכאב כתף עז.

כאשר השכמה מקובעת למקומה ואינה תורמת את חלקה בתנועתיות מפרקי הכתף, יסבלו המפרקים מעומס רב, וגידי השרירים המפעילים אותו ייפגעו גם הם. גם בעת יתר תנועתיות של השכמות, נוצר תזמון תנועה לא תקין ואז השרירים וגידיהם עלולים להיפגע.

בישיבה ממושכת מול המחשב, נוטים לשבת שמוטים, כך שהשרירים זוקפי הגב שלנו מוארכים, הכתפיים והידיים מסובבות פנימה, שרירי החזה מושכים את הכתפיים בסיבוב פנימי, ובמשך הזמן נחלשים השרירים המתוחים, נוטים להתכווצות חלקית קבועה ומכאן נוצרת נטייה לפתח כאב בשרירים זוקפי הגב העליון, הצוואר והשכמות. כך מצטמצם טווח התנועות ומתפתחים שינויים בגידים המשפיעים על התהוות כאבי כתפיים ממושכים ועמידים לטיפולים שונים.

כאבים ממקור מערכת השרירים ורקמות החיבור הנם הכאבים הנפוצים ביותר.

ברשת מזור לכאב מרפאת כאב של מומחים מאפשרת לקבל את הטיפול ההולם המפחית כאב וסבל במהירות ללא סיכון מיוחד.

כאב בכתפיים
Picture of דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.