כאב כרוני, כאבים כרוניים – הטיפול היעיל בכאבים כרוניים ב"מזור לכאב"

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

כ 20% מהאנשים באוכלוסיה הבוגרת סובלים מכאבים כרוניים. כאב כרוני מוגדר ככאב שנמשך מעל 3 חדשים באופן מתמיד. אלו לרוב כאבים שהרפואה אינה מצליחה למצוא להם פתרון ולעיתים גם סיבתם אינה ברורה. אין ספק שכאב כרוני הוא מקור לסבל ופוגע בתפקודים יום יומיים בסיסיים ובאיכות החיים של הסובל ומשפחתו.


המומחים המטפלים באנשים הסובלים מכאב כרוני במסגרת מרפאת כאב שברשת מזור לכאב, מנוסים בגישת הרפואה השלמה המייחדת את מזור לכאב ולכן מודעים לצורך לאבחן לא רק את מקור הכאב, אלא ואולי חשוב יותר, לאתר את מקורות הסבל הרגשי, הנפשי, המשפחתי והחברתי.


כאשר התמונה השלמה ברורה, ניתן לטוות את קורי הטיפול המשתלבים זה בזה כדי להקל על הסבל ולהפחית כאב, גם כאשר הוא כרוני – חדשים ושנים. (ראה סיפורי הצלחה המתארים השתחררות מכאבים כרוניים קשים)

לצפייה בראיון בנושא הכאב הכרוני:

טיפול בכאבים כרוניים:

בתחיל המפגש הרפואי עם הסובל מכאב כרוני ובני משפחתו, מנסה המומחה להבין באיזו סביבה צמח הכאב הראשוני. מה מקצועו של האדם, מה הם הרגליו? תחביביו? מה מסגרת המשפחה בה הוא חי? מה היתה המחלה או הפגיעה הראשונה, איך טופלו? מה היתה התגובה לכל טיפול שנוסה? מה הרקע הבריאותי שהיה לפני הופעת הכאב? מה המחשבות והאמונות של האדם הכאוב ושל הקרובים אליו לגבי הכאבים?

על בסיס תחקור מדוקדק זה, מתבצעת בדיקה גופנית קפדנית, הבוחנת את אזורי המכאוב, אזורים סמוכים, תנועת הגוף וחלקיו ומגבלות התנועה והתפקוד. בדיקה גופנית זו המשלימה את התחקור, היא קריטית בהבנת מנגנון הכאב. לעיתים קרובות מסתבר שכאב שמורגש באזור אחד, הוא למעשה כאב המוקרן מאזור אחר לגמרי.

הבדיקה הגופנית מזהה את המקור האמיתי של הכאב ומכוונת אליו את הטיפול. בנוסף נמצא לעיתים קרובות שכאב שמקורו היה בנקודה מסוימת בגוף, אסף סביבו רקמות רכות שהגיבו הן לכאב המקורי והן לחוסר התנועה שהוא גרם. כלומר שבמצב של כאב כרוני אנו מתייחסים לצורה החדשה שלבש הכאב המקורי ומטפלים בצורה משולבת בכל הכאבים גם יחד.

יתר על כן, חלק מהכאבים שאנו מוצאים בתסמונת הכאב הכרוני מקורם בטיפולים השונים ולא בכאב המקורי. כאבים כאלו יכולים לנבוע מתופעות לוואי של תרופות, של זריקות והזרקות שונות וכמובן כתופעות לא רצויות שהתפתחו בעקבות ניתוחים והתערבויות פולשניות אחרות.

הרפואה מתמקדת כיום בין היתר, במציאת דרכים לשיכוכו של כאב כרוני ממקור לא מוסבר. כלומר אותם כאבים שנסיונות טיפוליים שונים לרפאם לא צלחו ולא ברור מדוע. כמות התרופות והטיפולים העומד היום לרשות החולים הסובלים מתסמונת הכאב הכרוני, עשיר ורחב.

בנוסף, מקובלים גם טיפולים פולשניים כמו הזרקה של סטרואידים ותכשירים נוספים תחת שיקוף רנטגן, הריסת עצבים, טיפולים בגלי רדיו, השתלת משאבות שמזליפות תרופות והשתלת אלקטרודות. למרות טיפולים רבים אלה ממשיכים הסובלים לנדוד מרופא לרופא במטרה למצוא מזור לכאב הכרוני.

בעשור האחרון חלה בעולם הרפואה התקדמות רבה בהבנת מנגנון הכאב ובעיקר הכאב שלא ניתן למצוא את הסיבה הגורמת לו. מנגנוני כאב חדשים שהתגלו בשנים האחרונות מרחיבים את הבנתנו לגבי כאב כרוני ממקור לא מוסבר.

הטיפול בבעיית הכאב הכרוני תלויה בסיבת הכאב. אחת הבעיות המשמעותיות והשכיחות המוחמצת, במידה רבה, היא בעיית התסמונת המיופציאלית , או בלשון העם "השרירים התפוסים", כשלעיתים גם האדם הסובל אינו מודע לה. ידוע היטב שכל מצב של כאב או מתח גורם להתכווצות בלתי מודעת של שרירים. במקור, מדובר במנגנון הגנה פיזיולוגי – כווץ השרירים נועד להגן על איברים פנימיים חשובים מפגיעה צפויה. הרפייה נורמלית של שרירים אלו שהתכווצו קורית כשהסכנה חלפה, או תוך כדי ביצוע פעילות גופנית מתמשכת לאחר המתח.

לשמחתנו, או לרוע מזלנו, הפסקנו לנוע בערבות וביערות בחיפוש צייד וליקוט מזון. הפעילות הנורמלית של שרירי הגוף ירודה ומתנוונת בהדרגה בצפייה מול הטלביזיה או בעבודה משרדית ארוכת שעות. לכן, כאשר אנו חווים כאב כלשהוא או מתח, השרירים ממשיכים להתכווץ, אך לא תמיד מתרפים. הכווץ המתמיד של השריר כשלעצמו יוצר כאב ולעיתים כאב קשה המגביל בתנועה. הישיבה הממושכת במקום אחד, אינה מתחלפת בפעילות אירובית כמו הליכה או שחייה והשרירים "נתפסים".

כאבים אלה נקראים "כאבים מיופאציאלים". כלומר כאבים ממקור השריר והפאסיה – רקמת החיבור העוטפת את השריר. לצערנו, עדיין לא קיימת מודעות מספקת לבעיה ולפתרונה גם במערכות הרפואה המודרניות, למרות ריבוי העדויות להצלחתה. מצב זה מפריע לאבחון ולטיפול יעיל.

אבחון נכון של כאבים מיופיציאליים

כאבים כרוניים של חדשים ואף שנים יכולים להעלם חלקית או לגמרי במספר טיפולים מצומצם. 

במרפאות רשת מזור לכאב, בודק הרופא המומחה ביסודיות את האנשים הסובלים מכאבים כרוניים. נעשה אבחון מקיף עם הסתכלות רב מערכתית בזוית ראיה ייחודית. האבחון מקיף את כל הגורמים האפשריים והייחודיים לכל מטופל, לכאביו ולסבלו.

תשומת לב מיוחדת מוקדשת בין היתר, לגורמים שונים המביאים להתכווצות השרירים ולכאבים מיופציאליים. תהליך אבחוני זה, למרות שגוזל זמן נכבד, מאפשר פעמים רבות את פריצת הדרך – זיהוי ואיתור מקור הבעיה וטיפול הולם ויעיל בה.

במרפאות המומחים של מזור לכאב נפתרו פעמים רבות, למרבית הפתעתם ושביעות רצונם של המטופלים, בעיות ששום אפיק רפואי אחר לא הצליח לפתור במשך שנים! זאת, בין היתר, כיון שכ- 45% מסך מכאבים אלו, הבעיה היתה בשריר המכווץ, שלא אובחנה.

בנוסף, ממליץ המומחה במסגרת מרפאת כאב שברשת, על שיטות שונות המכוונות להרפיית השרירים המכווצים ולהקלת הכאבים הכרוניים. בינהם פעילות גופנית מותאמת אישית, פיזיותרפיה מכוונת, עיסוי, לחיצות ושימוש במכשור מיוחד שהיא אפקטיבית במיוחד לבעיות מסוג זה.

שלט לעזוב את הכאב