מהם הגורמים להופעת כאב כתפיים

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

כאבים בכתפיים יכולים להגרם מכל כך הרבה גורמים – בואו למצוא פתרון

הכתף מהווה את מקום המפגש שבין עצם הבריח, עצם השכם ועצם הזרוע. מלבד שלוש העצמות הגדולות הללו שמרכיבות את מפרק הכתף, מכילה הכתף גם כמה שרירים חשובים האמונים על הנעת הזרוע והכתף בטווח תנועה נרחב.

באזור מפרק הכתף ישנם גם שקי רקמה (בורסות) המכילים נוזל שנועד להקטין את החיכוך במפרק ובכך למנוע את שחיקתו.

מרשת מרפאות הכאב "מזור לכאב", הנחשבת לרשת מרפאות מובילה בישראל ונמצאת בפריסה כלל ארצית, מסבירים כי כאב כתפיים עשוי להיגרם בשל מגוון גורמים שונים, החל מפגיעה באחד מהמבנים האנטומיים של הכתף ועד לסיבות ניווניות, סיבות זיהומיות או טראומה.

בין מחלות מפרקים שכיחות העלולות להוביל לכאב כתפיים ניתן למנות את האוסטאופורוזיס שהנה מחלת פרקים ניוונית הנוטה להופיע בגילאים המבוגרים בעקבות שחיקת המפרק לאורך השנים, וכן דלקת פרקים שגרונית שמובילה לקשיחות של המפרק ומלווה בכאבים.

מחלות זיהומיות ותסמונת הכתף הקפואה

מרשת מרפאות הכאב "מזור לכאב" מוסיפים שכאב כתפיים יכול להופיע גם ממחלות זיהומיות כגון האוסטאומיאליטיס, הנגרמת בדרך כלל מחיידק הסטפילוקוקוס החודר אל העצם ומלווה בחום מקומי וכללי ורגישות באזור הפגוע, וכן מפגיעות בגיד מסובב הכתף וגידולים שונים בעצמות המפרק.

תופעה נפוצה נוספת היא תסמונת הכתף הקפואה, כשהכאבים מלווים לרוב בקשיחות של המפרק והגבלה בתנועה. הסיבה להופעת התסמונת עדיין איננה ברורה די צורכה, אך היא מופיעה לעתים לאחר טראומה קלה, וקיימת סברה בקרב אנשי המקצוע שהתופעה קשורה להידבקויות במעטפת רקמת החיבור שבמפרק הכתף.

כמו כן, במקרים מסוימים עשויים הכאבים בכתף שלא לנבוע ישירות מבעיה כלשהי בכתף דווקא, אלא מפתולוגיה הנוגעת לאיבר אחר כשהכאב מוקרן לאזור הכתף כמו לדוגמה במהלך התקף לב.

מזור לכאב: מעטפת טיפולים הייחודית למניעת הישנות המחלה

הטיפול המוענק במרפאות "מזור לכאב" להפחתת כאב כתפיים הנו משולב ומתייחס לא רק להיבטים המכניים והפיזיולוגיים, אלא גם להיבטים הרגשיים והתפקודיים מתוך מטרה למנוע את הישנותם.

לצורך זה מחייב הטיפול בדיקה גופנית יסודית מוקדמת שנועדה לבחון את המרכיבים האנטומיים הקשורים אל הכאב, תנועתיות הידיים ומצבם של השרירים והרקמות הגרמיות והרכות באזורים הללו, תוך התייחסות לכל חגורת הכתפיים על מנת לרפא את מקור הכאב עצמו, למתוח את השרירים המקוצרים ולחזק את הרצועות.

השלב שלאחר מכן כרוך באיתור גורמי הסיכון שעשויים לגרום לתופעה לשוב ולהתפרץ ונערכים שינויים בהרגלים ובאורח החיים כשבמקביל מחזקים את השרירים החלשים. תכנית הטיפולים מותאמת באופן פרטני בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי ועשויה לכלול תפירת הגידים במקרה של קרעים, בלון נספג אל אזור הקרע, הקניית תרגילים לשחרור השרירים ושיפור טווחי התנועה ועוד.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.