המלצות מעודכנות וחידושים בנוגע לטיפול בפיברומיאלגיה

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

לגבי הטיפול בפיברומיאלגיה, התרחשה התפתחות חשובה מאז ההמלצות שפורסמו ב 2005 ע"י התאגדות ראומטית אירופאית, שבהן הסתמכו בעיקר על מומחים, אל המלצות של קבוצה רב תחומית, משתים עשרה מדינות שהתבססו על כ 380 מאמרי סקירה מדעית שהתמקדו בטיפולים תרופתיים ולא תרופתיים לפיברומיאלגיה.

ההמלצה המובילה היתה להתרכז בפעילות גופנית. טיפול תרופתי הומלץ בעיקר להפרעות מצב רוח, לשינה ולכאב – וגם המלצה זו היא בדרגה חלשה של המלצה.

Ann Rheum Dis. 2017;76(2):318-328

השנה – מאי 2019 התפרסם מאמר בעיתון הרפואי הישראלי  . IMAJ 2019; 21: 449–453

מאמר זה מתאר מחקר שבא לבדוק השפעת קורס סידור פרחים floristry על תסמינים גופניים ונפשיים בקרב 61 חולות פיברומיאלגיה. נמצא שיפור משמעותי בקרב המשתתפות לאורך 12 שבועות הטיפול בהשוואה בין המצב לפני הטיפול ובין המצב לאחריו. מסקנות המחקר מדגישה את חשיבות הטיפול התעסוקתי בחולות פיברומיאלגיה.

 

פריצת דרך משמעותית בהבנת פיברומיאלגיה, מגיעה ממקור בלתי צפוי. דר' מינרבי וחבריו פרסמו בעיתון PAIN לאחרונה, מחקר בו בדקו את המיקרוביום – הרכב כלל החיידקים הנמצאים במערכת העיכול, של חולות פיברומיאלגיה והשוו אותו למיקרוביום של נשים בריאות.

נמצא כי יש הבדל משמעותי בתכולת המיקרוביום בין שתי הקבוצות. משמעות הממצאים גדולה מכיוון שמאפשרת להבין יותר את מנגנון מחלת הפיברומיאלגיה וכך לתכנן טיפולים מדויקים יותר. זו בהחלט בשורה לסובלים ממחלת כאב כרונית זו.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.