כאבים בירך וטיפולם במרפאות רשת "מזור לכאב"

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

כאבים בירך יכולים להיות מאד מגבילי תנועה ופוגעים באיכות החיים.

היות ושרירי הירך הנם בין השרירים הגדולים בגוף ותפקידם חשוב בהליכה, קימה מישיבה ותנועות שונות. לפיכך חשוב לאבחן את מקור הכאב במהירות ולטפל בו ביעילות.

מומחי רשת "מזור לכאב" מאבחנים תוך תשאול מפורט את הרקע הרפואי ובדיקה גופנית יסודית של המטופל ומתאימים לו בהצלחה את הטיפול המיידי והמניעתי הטובים והיעילים ביותר, כך שהסבל של כאב ירך יתפוגג במהרה ותהיה חזרה מהירה לתפקוד מלא.

רבים מכאבי הירך מקורם בפגיעה ברקמה הגרמית – כלומר בעצם הירך שהיא אחת העצמות הגדולות ונושאות המשקל העיקרי בגוף. מחלות כמו אוסטאופורוזיס, נפילות בקשישים ותאונות הנן בין הגורמים הנפוצים לכאב ירך שמקורו בפגיעה בעצם.

כאבים בירך הקשורים בתנועה, מקורם לרוב במפרקים. כאבי ירך נגרמים פעמים רבות בפגיעה במפרקי הירך או הברך. מפרקים אלו נושאים את משקל הגוף ואחראים על ייצובו בעת תנועה ועמידה.

פגיעה ביציבות המפרק כמו במקרי נקיעה (יציאה או מתיחה של הקופסית האוחזת בחלקי המפרק ומחברת את העצמות הקשורות אליו) שכיחה ומחייבת אמצעים שונים החל מקיבוע חיצוני, פיזיותרפיה ולעיתים אף ניתוח. במפרק הברך שכיח למצוא פגיעה במיניסקוס בעיקר אצל ספורטאים, כתוצאה מסיבוב או מעידה של הרגל. במקרים כאלו שימוש בברכית איכותית עם תמיכות בצידי הברך ולעיתים גם שימוש בנעלים מיוחדות (כמו אפוס) יכולים לתקן את הבעיה ולהפחית כאבי ירך וברך.

גם דלקת באחד ממפרקים אלו – של הירך או של הברך, הנובע מגורמים שונים כמו זיהום, מחלת פרקים ועוד, יכולים לגרום לכאבי ירך. במקרים כאלו חשוב לאתר את מקור הדלקת ולטפל בו בהקדם בעזרת אנטיביוטיקה או תרופות נוגדות דלקת.

לעיתים מופיע מצב של נמק של מפרק הירך שאינו קשור לזיהום חיידקי וסיבתו לא תמיד ברורה, אך לרוב גורם לכאבים בירך ופגיעה ביציבות הגוף.

הבדיקה הגופנית בוחנת בין השאר את תנוחת הגוף – מידת המשען על הרגליים ואת תנועת הגוף – האם למשל קיימת צליעה או נטיה של הגוף בהליכה. כאב ירך יכול ללא ספק לשנות את תנוחת הגוף בעמידה ובהליכה. כאב ירך ממושך גורם על כן לחוסר סימטריה בשרירים זוקפי הגב ובתנוחת הגב והאגן.

כאבים בירך

פעמים רבות מקור כאבי הירך הוא בעמוד השדרה. שינויים שונים בחוליות או בדיסקים שבין החוליות עלולים לגרום לחץ על עצב ומשם השפעה על הופעת כאבים בירך אחת או בשתיהן.

היות ובירך קיימים שרירים שהם בין הגדולים בגוף, שכיח ביותר למצוא שמקור כאבי הירך הוא ברקמות הרכות – השרירים, הגידים ורקמות החיבור, בהם מרובים תאי עצב הקשורים לכאב.

זיהוי השרירים בירך, בעכוז ובגב המשפיעים על הופעת או התמשכות הכאבים בירך הוא קריטי בהצלחת הטיפול. היות וניתן לזהות גורמים אלו בבדיקה גופנית – אנטומית בסיסית, נוהגים מומחי רשת "מזור לכאב" לבצע בדיקה גופנית כמקדימה החלטה האם יש צורך לבצע בכלל בדיקות הדמיה (רנטגן, אולטרסאונד, CT, MRI). מומחי הרשת שמים דגש רב על חשיבות זמינות הטיפול.

אם צריך לחכות זמן רב לבדיקת הדימות, ברור שהזמן המתמשך עד למתן הטיפול בכאבי הירך, הולך ומתארך ואין ודאות שהצילום יוסיף דבר מה לטיפול. במקרים בהם מתכננים ניתוח, הצילום עוזר לבניית מהלכי הניתוח.

כאבים בירך מובילים מטופלים רבים לרשת מזור לכאב והסיכוי שלהם להפטר מהכאב תוך קבלת טיפול מוצלח ומהיר הוא גבוה.

Picture of דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.