כאבים בכתף – רשת מזור לכאב

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

מומחי מזור לכאב, הפועלים בגישה כוללנית יודעים שלכתף יש להתייחס הן בהבט הגופני והן בהיבט הרגשי.

שריר הטרפזיוס – אחד השרירים הגדולים של הגב- כתפיים וצוואר, מכונה לעיתים גם שריר הרגשות. לחיצה או דקירה באזור הכתפיים בשריר זה מביאה לא אחת לתגובה רגשית כגון בכי פתאומי או צחוק.

מבחינה גופנית, היות ומפרק הכתף מאד מורכב ופחות יציב מאחרים, מוכרים מצבים בעיקר אצל אנשים העובדים בעבודה פיזית המאמצת את שרירי הכתף, או ספורטאים (כדורעף, כדורסל, רוגבי וכד') של פריקת כתף – כסיבה עיקרית לכאבים בכתף .

אצל אנשים שאינם מאומנים או הסובלים מגמישות יתר של מפרקים אנו מוצאים לעיתים קרובות פריקה חוזרת של כתף הגורמת להשבתה ולכאבי כתף קשים במיוחד הדורשים טיפול דחוף להחזרת הפרק למקומו.

סיבה שכיחה נוספת לתחושת כאבים בכתפיים קשורה ב"צביטה" של גיד בין שתי עצמות – דבר המביא לקושי בהרמת היד וכאבי כתף בכל פעולה שכזו. לעיתים מוצאים גם דלקת במפרק הכתף. 

כאבים בכתף

סיבות נוספות לכאבים בכתפיים קשור לכאב המוקרן מאזור סמוך, למשל מהשרירים ורקמות החיבור המקיפים את השכמות, הצוואר ועמוד השדרה.

הכרות אנטומית פיזיולוגית ותפקודית טובה בהן ניחנים מומחי רשת מזור לכאב במסגרת מרפאת כאב, מאפשרות זיהוי מדויק של המקור לכאבים בכתף וטיפול יעיל וממוקד בו. בטיפול מתאים, מונעים התפתחות תופעת "כתף קפואה" – חוסר אפשרות להגיע לתנועתיות סדירה של הכתף והתפתחות כאבים בכתף בכל נסיון להניע אותה.

ככל שהתופעה מתמשכת, כך קשה יותר לפתור אותה. מנסיוננו אפילו אצל צעירים יכולה להמשך התופעה חדשים רבים ואף שנים בגלל שלא ניתן הטיפול הנכון או היעיל. אחת הטעויות הנפוצות היא לפנות לניתוח לפני שמוצו שיטות פחות חודרניות יותר יעילות ובטוחות. יש להביא בחשבון שלניתוח יש תוצאות בלתי הפיכות – הן לחיוב והן לשלילה ולאחר שבוצע אין אפשרות להחזיר את מחוגי השעון אחורה…

תסמונת הכתף הקפואה

תסמונת הכתף הקפואה" מהווה אתגר טיפולי. בתסמונת זו החולה סובל מכאב כתף עז, המחמיר לאורך תקופה של כ-9-6 חודשים ובמקביל מהגבלה בטווח התנועה עד כדי קושי בשימוש יום יומי ביד. הסיבה לתסמונת זו איננה ברורה אך ידוע כי שכיחותה רבה יותר בקרב נשים וסוכרתיים בעשור החמישי או השישי לחייהם.

הטיפול הניתוחי בשלב הראשון של המחלה אינו יעיל ואף לא רצוי בשל הסיכון לפגיעה משנית. בשל הכאב העז, החולים מופנים לרוב אל מרפאת כאב ונזקקים לטיפולים שונים. יש לציין עם זאת, שגם ללא טיפול, בדרך כלל המחלה מסתיימת מעצמה לאחר כשנה וחצי עד שנתיים. ככל שמקדימים לטפל בכאבי הכתף, כך הטיפול קל ויעיל יותר ומונע סבל ממושך, הפרעות בשינה, בתפקוד, במצב הרוח ובתעסוקה וכמובן לעיתים גם התערבות פולשנית כגון ארתרוסקופיה או ניתוח.

פריקת מפרק הכתף

פריקת מפרק הכתף הינה מצב של אי יציבות בו עצם הזרוע נפרדת מעצם השכמה בד"כ בעקבות חבלה או משיכה חזקה. במצב זה הכאב בכתפיים הנו בעיקרו בשלב החריף. במהלך פריקה עלולים להיגרם מספר נזקים למפרק הכתף, כמו שבר דחיסה של ראש עצם הזרוע ותלישה של רקמה בקדמת המכתש (אזור מעוגל בו ממוקם ראש הזרוע).

מיקומים שקשורים לכאבי כתף

לעיתים הנזקים חמורים יותר וכוללים שבר של המכתש בדרגות חומרה שונות, שברים עם תזוזה של ראש עצם הזרוע, קרע בגידים, פגיעות עצביות או פגיעות בכלי דם. במצבים אלו כאבים בכתף קשים יותר ומגבילים את התפקוד היומי באופן קשה. אנשים הסובלים מפריקות כתף ומאי יציבותה יתלוננו על אי נוחות או חרדה בתנועות היד מעל הראש. במקרה של פריקות חוזרות גם תנועות פשוטות, כמו הושטת היד לפנים, עלולות להוביל לפריקת הכתף.

במצב זה שכיח לשמוע תיאורים של פריקה תוך כדי שינה. הטיפול בפריקת כתף תלוי בחומרת אי היציבות של הכתף, הפגיעות הנלוות (שברים, רצועות), גיל האדם ומידת פעילותו. ככל שהוא צעיר ופעיל יותר, כך גוברים הסיכויים לפריקות חוזרות (עד 85 אחוז). שיטות שונות של פיזיותרפיה יעילות לחיזוק וייצוב מפרק הכתף, הפחתת כאבים בכתפיים ומניעת הצורך בטיפולים חודרניים.

לכן חשוב להגיע לטיפול מוקדם במסגרת מרפאת כאב, כאשר מתפתח כאב בכתף – הן להשגת האבחון המתאים והן לטיפול הכוללני – הקלה מיידית בכאב ותרגילים המחזקים את השרירים והרקמות הרכות האחרות, כדי למנוע השנות הכאב בכתף.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.