כאבים בשורש כף היד: מהם הגורמים וכיצד מטפלים בהם?

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

מהקלדה ממושכת על מחשב ועד ספורט מקצועי כמו כדורסל או טניס, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome) נחשבת לאחת התופעות המזוהות ביותר עם העולם המערבי-מודרני. זוהי למעשה בעיה בשורש כף היד שגורמת למגוון רחב של מיחושים וכאבים, החל מנימול מקומי ועד כאב שמוקרן במעלה הזרועות עד לכתף. אם אינה מטופלת בזמן עלולה להוביל למצב של חולשה קבועה באזור, המונעת ביצוע של פעולות מוטוריות פשוטות ואפילו אחיזה נורמלית של דברים בכף היד.

כיצד נוצר הכאב בשורש כף היד?

בשורש כף היד נמצאת התעלה הקרפלית, שבה עוברים מהזרוע לכף היד גידים ועצבים חשובים שאחראים לתנועה והתחושה. התסמונתנגרמת כתוצאה מלחץ על העצב המרכזי המכונה "העצב המדיאני" והסיבות לו יכולות להיות מגוונות ביותר: מעבודה מאומצת או תנועות חוזרות ותכופות של שורש כף היד (עובדים בסביבת מחשב למשל), דרך שבר או סדק מקומי ועד דלקת מפרקים, השמנה ותת פעילות בבלוטת התריס. תסמונת מיופציאלית של שרירי הזרוע והכתף יכולה אף היא לגרום לתסמונת זו.

התסמינים נעים מתחושת נימול מקומית שעשויה לכלול גם את האצבעות ועד לכאב חד וחמור המונע תזוזה חופשית של האזור ועשוי לכלול גם את הזרוע כולה. הופעת הסימפטומים נמשכת ימים, שבועות, חודשים או שנים ויש לטפל בה כדי להקל על הכאבים ואף להביא לריפוי.

דרכים לאבחון תסמונת התעלה הקרפלית

במצב של הופעת כאבים, חולשה מקומית חוזרת כתוצאה ממאמץ קבוע (למשל שכיבות שמיכה מידי יום כחלק משגרת האימונים), כמו גם בדיקת שרירים קפדנית, יכולים לזהות את גורמי התסמונת. ניתן להגיע אל מרפאת מזור לכאב ולבצע אבחנה באמצעות מספר דרכים:

מבחן Tinel, שבו הרופא מקיש על האזור ובודק האם מתעוררים כאבים כתוצאה מכך.

מבחן Phalen שבו הרופא יכופף את שתי ידי המטופל אחת כלפי השנייה במשך כחצי דקה ויבדוק האם מתעוררים כאבים או תסמינים אחרים.

כחלק מהניסיון לאבחן במדויק את היקף הבעיה וחומרתה, הרופא יכול להפנות את המטופל לבדיקת פעילותו החשמלית של השריר (בדיקת EMG) ולאשר פגיעה אפשרית בעצב המדיאני. בדיקה זו מומלצת רק כאשר שוקלים ניתוח.

אפשרויות הטיפול בתסמינים וריפוי הדלקת

על פי נסיבות הדלקת וחומרתה, ניתן לבצע טיפול להקלה בכאבים ועד להעלמה מוחלטת שלהם במספר דרכים. הראשונה היא על ידי טיפול בתסמונת המיופציאלית באמצעות דיקור יבש IMS.

כמו כן סד תמיכה זמני לשורש כף היד, חימום מקומי והדרכה לעבודה נכונה שתעזור למטופל לתמרן בין מחויבויותיו השונות לבין עבודה מטיבה ונכונה יותר עם שורש כף היד.

דרך נוספת זריקה מקומית של סטרואידים (קורטיזון). דרכים אלו מסייעות להקלה בכאבים ולהפחתת המגבלות והן יישקלו על פי מצבו של המטופל וחומרת התסמונת.

הדרך הנדירה יותר היא על ידי ניתוח. רק במצב של חוסר שיפור כתוצאה מהאמצעים הקודמים או כאשר מדובר במקרה קשה ביותר (לרוב של פציעה קריטית) יבוצע ניתוח שבו ישוחרר הלחץ שהופעל על העצב המדיאני והגידים המצויים בתוך התעלה.

כאשר התסמינים מופיעים בשל מצב אחר כמו תת פעילות בבלוטת התריס או השמנה ואפילו הריון, בדרך כלל התופעה תחלוף מעצמה. אם הדבר משבש את שגרת החיים ומטריד מאוד, ניתן לטפל בו על ידי הדרכה לשימוש נכון בפרק כף היד ותמיכה באמצעות סד או מתן משכך כאבים.

אם אתם חווים כאבים, חולשה, נפיחות או נימול קבועים או תכופים בשורש כף היד, תוכלו להגיע אל מרפאת מזור לכאב לאבחון ולטיפול יעיל בבעיה. זיהוי מוקדם של התסמונת יוביל לרגיעה ואף העלמת התסמינים לחלוטין ויעזור לטפל בבעיות חוזרות במגוון דרכים המותאמות למטופל באופן אישי.

Picture of דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.