כאבי גב וצוואר שמקורם בבלט דיסק

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

אחת מבעיות הגב והצוואר השכיחות ביותר הינה בלט דיסק – מצב הנגרם כתוצאה מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי על השכבות העוטפות אותו, דבר שגורם לו לבלוט אל עבר התעלה העצבית של עמוד השדרה (הגבי או הצווארי) ולעורר כאבים בעוצמות משתנות.

בלט דיסק נגרם כתוצאה מעומס גדול מידי שהופעל על עמוד השדרה למשך טווח זמנים ארוך או כתוצאה מתאונה, פציעה פתאומית או חבלה ונהוג להתייחס אליו כתופעה המקדימה לפריצת דיסק, אם כי קיים הבדל בין השניים: פריצת דיסק מבטאת מצב שבו חל קרע ממשי בדיסק עצמו, הגורם לפריצת הג'לטין המצוי בתוכו, בעוד שבבלט הדיסק לא מחולל כל פריצה בשכבה החיצונית. ועם זאת, ככל שהבעיה תאובחן ותטופל בהקדם, ניתן למנוע ממנה להחמיר ולהגיע לכדי פריצת דיסק אך חשוב לומר שבחלק מן המצבים, יתרחש בלט שתסמיניו חמורים בהרבה מאלה של פריצת הדיסק.

כאבים כתוצאה מבלט דיסק

היתכנות הכאבים תלויה במיקומו של הבלט וכן בחומרת הבליטה עצמה. בדרך כלל, ככל שהדיסק בולט יותר  עמוק אל תוך התעלה העצבית, כך התסמינים שיופיעו יהיו חמורים יותר.

הבלט יכול להוביל לעוצמות כאב שונות בהתאם למיקומו: בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי למשל, עשוי לחולל כאבים בפלג הגוף העליון, השכמות, הצוואר, חגורת הכתפיים והראש. בלט דיסק בעמוד השדרה המותני עשוי לגרור כאבים באזור העכוז, האגן ולהקרין הלאה אל הרגליים.

חלק מן הסובלים מבלט יחושו בכאב זמני למשך מספר חודשים, כאשר אם הכאב איננו חולף לאחר תקופה זו הוא יוגדר ככאב כרוני. סוג נוסף של כאבים מתייחס להשפעה מקומית בלבד על אזור הבלט ונע בין עוצמת כאב חלשה מאוד לבין חדה וחריפה, לרבות מוגבלות מתפתחת ופגיעה באיכות חייו של המטופל. עשויות להתפתח גם תופעות נוירולוגיות נוספות שיכולות לסמן על התרחשות של בלט דיסק כמו היחלשות השרירים ברגליים ובידיים, נימול, שיתוק חלקי בגפיים עליונות או תחתונות, תחושה של דקירה באזורי גוף שונים, תגובת רפלקסים בלתי מספקת ועוד.

ממה עשוי להיגרם בלט דיסק?

כאבי גב או צוואר (ולפעמים שניהם יחד) עשויים להופיע אצל כ-70% מכלל האנשים לפחות פעם אחת במשך החיים. הכאבים מלווים בירידה מתמשכת באיכות החיים ולעתים גם סבל גופני ונפשי ממש. בתקופה המודרנית, כאבים אלה מצטרפים לשורה נוספת של תסמינים בריאותיים המאפיינים את המאה ה-21 כמו דיכאון או שפעת.  הם מגבילים בעוצמה קשה את אורח החיים ועשויים להימשך בעקביות לטווח זמנים ארוך, או תוך סדרה של התקפי כאבים חדים.

 תסמונת מיופציאלית שמקורה בבעיה פיזיולוגית בהפעלת השרירים וגורמת לחץ על כלי דם ועצבים יכולה להסתמן כ"בלט דיסק" ולהוביל לניתוחים שלא לצורך. התסמונת שכיחה במצבים נפשיים כמו מתח, חרדה וסטרס שלרוב לא יעלו ממצא פתולוגי בבדיקה נוירולוגית. בדיקה יסודית של מערך השריר-שלד יאבחנו נכון את הבעיה הניתנת לטיפול פשוט ולא מסוכן.

מצב שכיח של הופעת בלט צווארי מופיע כאשר מתרחשת חבלה בעקבות תאונת דרכים. זמן קצר לאחר התאונה מופיעים כאבים חדים שמתעמעמים בהמשך אך מקרינים לראש, הזרוע או הכתף בשל פעולת כיווץ חוזרת. הטיפול במרפאת כאב לסובלים מבלט בעקבות תאונת דרכים עשוי להביא לכדי הקלה בקרב מרביתם של המטופלים ויוכל להתבצע במספר רב של דרכים על סמך נסיבות המקרה ועוצמות הכאב, תוך אבחנה יעילה של הבעיה.

למרות שהבלט עשוי לעורר סבל מתמשך – אפשר לטפל ולהימנע מהכאבים. מזור לכאב הינה רשת מרפאות כאב פרטיות בפריסה ארצית המעניקה מענה מקצועי ויעיל לכל אדם הסובל כאבים מכל סוג שהוא, תוך הבנה עמוקה של מנגנוני הכאב הקיימים ושילוב דרכי טיפול המביאים להקלה בכאבים ושיפור איכות חיי המטופלים.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.