סינוסיטיס – דלקת של מערות הפנים

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

בעצמות הפנים קיימים חללים בעיקר בעצמות הלסת העליונה, המצח והגלגלת. ראה תמונה.

תמונה שמראה מיקומי סינוסיטיס

הסינוסיטיס המקסילרית היא הנפוצה ביותר כגורם לכאבי פנים באזורי צד האף, השיניים של הלסת העליונה ואף כאבי עינים.

היא נגרמת לרוב מזיהום וירלי או מאלרגיה. שתי סיבות אלו גורמות להצטברות נוזלים בסינוסים המביאה ללחץ על הדפנות העשירות בתאי חישה המשדרים כאב.

לעיתים יש סיבוך משני כאשר בנוזל הסינוס יש התרבות של חיידקים ואז הדלקת החיידקית מביאה לכאבים קשים יותר, חום גבוה ונזלת מוגלתית. במצבים כאלו יש הצדקה לטיפול אנטיביוטי ולעיתים גם לשטיפה כירורגית של הסינוס.

ברוב המקרים יש טיפולים פשוטים ומניעתיים. המניעה הן של האלרגיה והן של הזיהום הויראלי היא בעיקר מניעת חשיפה לעשן (עישון סיגריות בעיקר) או לחומרים הגורמים לתגובה אלרגית (כמו למשל אבק ואבקני פרחים שונים).

טיפולים מכוונים למצב הדלקת מתרכזים בעיקר בתרופות ובמשאפים המפחיתים את ייצור הנוזלים בסינוסים ואת הדלקת המקומית. הקפדה על שתיה מרובה ואדי מים באויר גם היא מאפשרת ניקוי קל יותר של האף והסינוסים ומניעת סיבוכים.

סיבה נפוצה נוספת לכאבי פנים באזורי הרקות והאזניים היא דלקת של מפרק הלסת. מפרק הלסת מחבר בין הלסת התחתונה לעליונה. ראה חץ בתמונה.

דלקת במפרק זה (TMJ – טמפורומנדיבולר) נגרמת ממספר סיבות כמו חיכוך עקב בעיה אורטודנטית (תאום השיניים והלסת), שימוש יתר כמו לעיסת מסטיק, התכווצויות שרירים אזורית כתוצאה ממתח וחריקת שיניים וכחלק ממחלת מפרקים כללית (כגון ראומטואיד ארטריטיס).

בגישת הרפואה השלמה ניתן לאבחן נכון את הסיבה לכאבים, למצוא דרכים למנוע אותה וכמובן להביא לה מזור במהירות.

הסיבה השלישית בשכיחותה לכאבי פנים היא התסמונת המיופציאלית. בפנים ישנם שרירים רבים הפעילים כמעט כל שעות הערות באופן אינטנסיבי. שרירי הלעיסה, העיניים והמימיקה הם הפעילים ביותר.

איך להקל על כאבי סינוסיטיס

כאשר אנו במצבי מתח, קבוצות שרירים אלו מגיבות באופן לא מודע ומתכווצות. במתח מתמשך ובעיקר במצבי דכאון וחרדה, פעמים רבות השרירים "נתקעים".

הרופאים המומחים העובדים במסגרת מרפאת כאב של רשת מזור לכאב התמחו בטיפול המתאים בתסמונת המיופציאלית ומביאים הקלה מיידית למצבים כרוניים של כאבי פנים מסוג זה.

Picture of דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.