כיצד המשפחה והחברים יכולים לתמוך בסובל מכאב כרוני

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
 • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

כאב כרוני אינו רק מצב רפואי; זו חוויה המשפיעה על כל היבט בחייו של אדם, כולל הקשרים שלו עם משפחה וחברים. בעוד שטיפולים רפואיים חיוניים, התמיכה הרגשית והפסיכולוגית של יקירינו יכולה להיות חיונית באותה מידה בניהול היעיל של כאב כרוני. מאמר זה נועד להציע מציין כוון לאופן בו בני משפחה וחברים יכולים לתמוך במישהו המתמודד עם כאב כרוני.

הבנת כאב כרוני

לפני שנצלול לדרכים שבהן אתה יכול להציע תמיכה, חיוני להבין מהו כאב כרוני וכיצד הוא שונה מכאב חריף. כאב כרוני נמשך תקופה ממושכת, לרוב יותר משלושה עד שישה חודשים, ויכול להיות מתמשך או לסירוגין. בניגוד לכאב חריף, שבדרך כלל יש לו סיבה ומסלול טיפול ברור, כאב כרוני והסבל הנלווה אליו, יכול להיות מורכב ורב-גוני, ולרוב דורש שילוב של התערבויות רפואיות, פסיכולוגיות ואורח חיים.

ההשפעה הפסיכולוגית

כאב כרוני לא רק גורם לאי נוחות פיזית; הוא לרוב מלווה בסבל – מצוקה רגשית, כולל תחושות של חוסר אונים, חוסר וודאות, תחושת אבדן שליטה, דיכאון וחרדה. הבנת ההשפעה הפסיכולוגית הזו היא הצעד הראשון במתן תמיכה משמעותית.

אילוסטרציה של תמיכת חברים, 2 חברות מחזקות חברה נוספת

דרכים יעילות להציע תמיכה

תמיכה רגשית

 • הקשב באופן פעיל: לפעמים, האדם הסובל רק צריך מישהו לדבר איתו. הקשב בלי להפריע או להציע עצות לא רצויות.
 • חשוב להיות אמפתיים: נסו להבין מה עובר על יקירכם ולשקף זאת באופן לא שיפוטי ומבלי בהכרח להשוות זאת לחוויות שלכם.

תמיכה מעשית

 • ליווי לפגישות רפואיות: חשוב להתלוות לפגישות רופא. זה יכול לספק תמיכה רגשית ולעזור בהבנת ובתמיכה בתוכנית הטיפול.
 • עזרה במשימות יומיות: פעילויות פשוטות כמו קניות במכולת או בישול יכולות להיות מאתגרות עבור מישהו עם כאב כרוני. הציעו לעזור כשתוכלו.

עידוד ומוטיבציה

 • חגגו ניצחונות קטנים: אפילו שיפורים קלים יכולים להיות משמעותיים. חגגו את הרגעים האלה כדי להגביר את המורל.
 • עודדו פעילות גופנית: פעילות גופנית יכולה לעזור בניהול סוגים מסוימים של כאב כרוני, אך ההתחלה היא לרוב החלק הקשה ביותר. הציעו לצאת לטיולים קצרים (ובהדרגה להגביר עצימות) או להשתתף בשיעורי התעמלות או יוגה ביחד.

הצבת גבולות

 • דעו מתי "לקחת צעד אחורה": חיוני להבין שאי אפשר לתקן הכל. דעו מתי לתת ליקירכם מקום וזכות הכרעה.
 • שמרו על עצמכם: תמיכה במישהו עם כאבים כרוניים יכולה להיות סוחטת רגשית. ודא שאתה גם לוקח זמן "לטעון" ולצאת לחופש למספר ימים כל תקופה, כדי לא להישחק.

מה לא לעשות

 • הימנע מהערות מזלזלות: ביטויים כמו "הכל בראש שלך" או "תתאמץ קצת יותר" הם לא רק לא מועילים אלא גם יכולים להוסיף לסבל ולנטל הרגשי.
 • אל תדחפו חזק מדי: אמנם עידוד הוא טוב, אבל דחיפות יתר עלולה לגרום לנסיגה. כבד את הגבולות וההחלטות של יקיריך.

תפקידן של קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה, באופן אישי או מקוון, יכולות להציע עזרה נוספת. הם מספקים במה לשיתוף חוויות וטיפים לניהול כאב כרוני. בני משפחה וחברים יכולים גם להפיק תועלת מקבוצות אלה על ידי השגת תובנות לגבי האופן בו אחרים מתמודדים עם אתגרים דומים.

החשיבות של עזרה מקצועית

בעוד שתמיכה רגשית ומעשית מבני משפחה וחברים היא חשובה מאין כמותה, עזרה מקצועית נחוצה לרוב לניהול יעיל של סבל וכאב כרוני. זה יכול לכלול כמו מה שמוצע ברשת מזור לכאב, טיפולים רפואיים, ייעוץ פסיכולוגי ופיזיותרפיה. עודדו את יקירכם לפנות לייעוץ מקצועי ולהציע להיות מעורב בתהליך הטיפול אם ירצה בכך.

 

Caregivers Israel  – עמותה ללא כוונות רווח

caregivers israel הוקמה במטרה לסייע לבני משפחה התומכים בסובל/ת מכאבים וממחלות כרוניות מגבילות נפשית וגופנית.

מאז הוקמה קידמה רבות את ההכרה של משרדי הממשלה וגופים גדולים נוספים בתמיכה בזכויות המטפלים בבני משפחה נזקקים.

סיכום

כאב כרוני הוא מצב מורכב המשפיע לא רק על הפרט אלא גם על הקשרים שלו עם בני משפחה וחברים. התמיכה שלך יכולה לעשות עולם של הבדל במסע שלהם לניהול טוב יותר של סבל וכאב עם זאת, חשוב לאזן בין הרצון שלך לעזור, לבין הצורך לשמר עצמאות וכמובן גם לבין הצורך לטפל בעצמך. אחרי הכל, אתה יכול להציע תמיכה יעילה רק אם אתה גם במצב בריאותי רגשי ונפשי טוב.

על ידי הבנת המורכבות של כאב כרוני והצעת תמיכה רגשית ומעשית כאחד, אתה יכול לעשות הבדל משמעותי בחייו של מישהו המתמודד עם מצב מאתגר זה. התמיכה שלכם יכולה להוות עמוד תווך של כוח, לעזור להם לנווט את העליות והמורדות של הסבל והכאב הכרוני ולשפר את איכות חייהם הכוללנית.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.