מה הקשר בין כאב ושינה?

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

סקירה שיטתית השוואתית של מחקרים, שפורסמה בעיתון Sleep Medicine Reviews מגלה שהפרעות שינה וכאב כרוני הן בעיות צמודות ומגבירות זו את זו.
ידוע שכאב כרוני נובע משלל גורמים המשתלבים זה בזה (ראו כאן)

ולכן הטיפול בכאב כרוני חייב להיות "שלם", כלומר להכיל את כל הגורמים המעורבים ובעיקר את אלו שמנציחים את הכאב במקום להפטר ממנו. אחד הגורמים המשמעותיים היא השינה. מן הסתם הקשר הוא מעגלי: כאב גורם להפרעות שינה והפרעות שינה מורידות את סף הכאב וכך מגבירות את הסבל.
בכך לא מסתיים הקשר המורכב: סבל גורם למצבי דכאון וחרדה הפוגעים בשינה ואיכות החיים של הסובלים מכאב כרוני ומהפרעות שינה יורדת משמעותית.

במאמר המוזכר, בדקו החוקרים מיפן Kiyoka Enomoto וחבריו, את יעילות הטיפולים השונים לנדודי שינה, כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT התוצאות כללו רמות כאב, איכות שינה, נכות ודכאון בעקבות הטיפול והמעקב שנמשך בין 3 חדשים לשנה. הסקירה כללה מחקרים מבוקרים כפולי סמיות המתייחסים ל – 1094 מטופלים.
נמצא שטיפול CBT לנדודי השינה היה יעיל משמעותית מטיפול בגישה זו הממוקד בכאב כרוני בלבד.

מניסיוננו במזור לכאב בטיפול בכאב כרוני, מצאנו שגישת הרפואה השלמה, הכוללת טיפול רפואי פיזיולוגי (התערבויות זעיר פולשניות, תרגול, תרופות ופעילות גופנית וכד') יחד עם התערבות התנהגותית – נפשית (הכוללת בין היתר CBT, אינדוקציות היפנוטיות ומעורבות משפחתית) מצליחות לתת פתרון מקצועי, איכותי, מועיל ויעיל במספר קטן של מפגשים גם לכאב כרוני (הנמשך לעיתים חדשים ושנים) וגם לנדודי השינה.

האם חוסר בשינה יכול לגרום לכאב כרוני?

יש הרבה תיאוריות שמנסות לענות על שאלה זו. תיאוריה אחת אומרת שחוסר שינה גורם לכאב כרוני מכיוון שהוא משפיע על המערכת החיסונית ומגביר את תגובות הדלקת בגוף. תיאוריה אחרת אומרת שאנשים עם כאב כרוני מתקשים לישון כי המוח שלהם נמצא תמיד בכוננות גבוהה, מה שמקשה עליהם להירגע ולקבל מנוחת לילה טובה
מחקר מאוניברסיטת וורוויק באנגליה מצא שאנשים שישנו פחות מחמש שעות בלילה נטו יותר לפתח כאב כרוני. כנראה שהסיבה לכך היא שלאנשים שישנים פחות זמן יש רמות מופחתות של משככי כאבים טבעיים – אנדורפינים.
חוסר שינה גם מפחית את יכולת הגוף לרפא את עצמו, מה שעלול להוביל לכאב כרוני.

בחור עובד ועייף מאד

שינה כהמלצה לטיפול בכאב כרוני

הקרן הלאומית לשינה פרסמה דו"ח הקובע כי המחסור בשינה עלול להוביל לירידה באיכות החיים של הסובלים מכאבים כרוניים.
על מנת לשפר כאב כרוני, חשוב לאנשים לישון יותר.
כאב כרוני מהווה בעיה בריאותית משמעותית שעלולה להיות מתישה. הוא משפיע על אנשים מכל הגילאים, כאשר יותר מ-100 מיליון מבוגרים בארה"ב מדווחים שיש להם כאב כרוני. הבעיה מתעצמת, עמכיוון שכאב כרוני יכול להוביל לבעיות אחרות כמו דיכאון וחרדה, אשר בתורם יכולים להוביל לקשיי שינה ויותר כאבים.

שיפור שינה הוכחה כהמלצה לטיפול בכאב כרוני מכיוון שהיא עוזרת לאנשים להרגיש פחות מתח וחרדה, שהם התורמים הנפוצים לכאב כרוני. שינה מספקת מסייעת גם בניהול מתח ומגבירה את רמות האנרגיה, ששניהם מועילים עוד יותר לאלו שמתמודדים עם כאב כרוני.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.