כאבי פנים והטיפול בהם ברשת "מזור לכאב"

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

פניו של אדם הנם אחד האברים הרגישים ביותר בגוף. בעור הפנים קיימים סיומי עצב מרובים מסוגים שונים (תחושה, חום, קור וכד') ובינהם גם עצבי הכאב.

יתר על כן, לכאב בפנים יש משמעות חברתית: בעוד שכאבים באזורים אחרים ניתן להסוות או להסתיר, הרי שכאבים בפנים לרוב מעוות אותם ומשקף את מידת הכאב לכל המביט בהם וכמובן יותר מכל לאנשים החשובים לנו.

זו הסיבה שבמרפאות "מזור לכאב" מתייחסים באופן מיוחד לכאבי פנים ודואגים להביא להם מזור במהירות האפשרית.

מספר סיבות עיקריות לכאבים בפנים. הסיבה השכיחה ביותר הינה כאבי שיניים המקרינים לפנים. כמובן שאז נזדקק לטיפול רופא השיניים. סיבה שכיחה אחרת היא דלקת מערות האף (סינוסיטיס) כתוצאה מזיהום ויראלי או חיידקי או כתוצאה מריבוי נזלת במקרה של אלרגיה ובעיקר נזלת אלרגית וקדחת השחת.

בעבר היה נהוג לטפל באנטיביוטיקה בכל מקרה של סינוסיטיס. היום ידוע ממחקרים נרחבים שרוב מקרי הסינוסיטיס הגורמים לכאבים בפנים, מקורם בזיהום ויראלי. במצב זה הטיפול האנטיביוטי לא רק שאינו מועיל, אלא גם מאריך את משך המחלה והסבל.

כאשר הכאבים בפנים מלווים בחום גבוה ובהפרשה מוגלתית מהאף, ניתן בהחלט לשקול טיפול אנטיביוטי, בנוסף לטיפול בכאבי הפנים עצמם. גם בטיפול בסינוסיטיס אלרגית חל שינוי וכיום פחות נעזרים בתרופות אנטי היסטמיניות המייבשות את הנזלת המצטברת בסינוסים.

במקומן נהוג להמליץ על ריבוי שתיה ואדי מיים כדי לגרום לדילול ההפרשות ויציאתן ביתר קלות – דבר שיפחית את הכאבים בפנים. במצבים מתמשכים, נהוג להעזר גם במתז לנחיריים של סטרואידים המונע המשך התופעה האלרגית.

פעמים רבות נמצא כאב באזור הרקות והעיניים הנגרם כתוצאה מדלקת בפרק הלסת או מתופעה הקשורה במתח ולחץ נפשי ומתבטאת בחריקת שיניים תוך כדי שינה או כתוצאה מלעיסת מסטיק מוגזמת אצל בני נוער ומבוגרים.

בחור עם כאבים בפנים

כאב טריגמינלי (טריגמינל נוירלגיה) ממקור העצב החמישי מבין עצבי הגלגלת, מפורסם "בזכות" התקפי כאב הפנים הבלתי נסבל שהוא גורם. ההתקף לרוב הוא חד ומהיר "כברק" וחזק באופן מיוחד עד כדי עוות הפנים וחוסר יכולת תפקוד כללית. כאב פנים זה יכול להופיע מגיל ההתבגרות ועד לקשישים.

תדירות ההתקפים משתנה מאדם לאדם. מיקום הכאב בצד אחד של הפנים – מאזור הסנטר, האף או המצח. באופן טיפוסי ישנן "נקודות הדק" שמגע בהן גורם להתפרצות הכאב. הגורם המדויק לכאב טריגמינלי אינו ברור די צרכו, אך נראה שקימת פגיעה כלשהיא לאורך מהלכו של העצב החמישי, הגורמת ל"התפרקות חשמלית" המביאה לתחושת הכאב האופיני.

סיבה נוספת לכאבים ובעיקר באזור הרקות היא מחלה אוטואימונית בשם פולימיאלגיה ראומטיקה. מקור השם בכך שיחד עם הכאב ברקות מופיעים לעיתים גם כאבים בחגורת הכתפיים והאגן. הטיפול במצבים אלו הוא בתרופות נוגדות דלקת ובכאלו המונעות המשך התהליך האוטואימוני.

מקור חשוב נוסף לכאבי פנים הם שרירי הצוואר, הפנים ובעיקר שרירי הלעיסה. התכווצות קבועה ("שרירים תפוסים") באחד או ביותר משרירים אלו יכול לגרום לכאב באזור מסוים בפנים שמדמה כאבים אחרים – כדוגמת כאבי שיניים וסינוסיטיס. הטיפול היעיל ביותר הוא הגרוי השרירי העמוק (IMS) המעלים במהירות כאבי פנים מסוג זה.

קיימים מספר טיפולים לכאבי פנים – החל מטיפול תרופתי, דרך טיפולי הזרקה וגרוי שרירי עמוק וכלה בטיפולים ניתוחיים.

בכל מקרה חשוב לחפש דרכים למניעה של כאבים בפנים שכאמור גורמים לסבל רב.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.