נוירופתיה כאב ממקור עצבי מרפאת מזור לכאב

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

נוירופתיה הוא כאב ממקור תאי עצב. אם נתייחס לכאב כאל אזעקה, הרי שכאב ממקור של תאי עצב, משול לקלקול במערכת האזעקה

כאבים נוירופטיים שונים מכאבים אחרים, הם בעלי אופי צורב או שורף, יש החווים אותם כ"זרמים חשמליים" והם מלווים לעתים קרובות ברגישות יתר למגע באיזור הפגוע. כמו כן נוטים כאבים אלו להיות ממושכים יותר מכאבים "רגילים".

קיימים מספר סוגי נוירופתיות. השכיחה מכולן היא הנוירופטיה הפריפרית בעיקר כתופעה משנית של סכרת. באופן טיפוסי נמצא במקרים אלו, הופעה של תחושות נימול או צריבה סימטריות בצורת כפפות או גרביים. בסכרת שאינה מאוזנת בולטת יותר הנוירופתיה מאשר בסכרת מאוזנת. בסכרת מופיעה גם לא אחת נוירופתיה אוטונומית – כלומר פגיעה במערכות פנימיות הנשלטות ע"י מערכת העצבים האוטונומית. למשל אי שליטה על סוגרים, פגיעה בפעילות מערכת העיכול ועוד.

סיבות אחרות לנוירופתיה דומה נמצא כתוצאה מחוסר בויטמין 12B, חשיפה לרעלים שונים, תרופות של כמותרפיה למינהן, מחלות ממאירות ואוטואימוניות ובמקרים נדירים כתוצאה מסיבוך של שפעת או מחלה זיהומית אחרת – מופיעה התסמונת על שם ג'יליאן ברה שלעיתים מתפתחת עד כדי שיתוק שרירים וסכנת חיים.

נוירופתיה של עצב בודד שכיחה בעיקר במצבים בהם קיים לחץ ממושך על עצב, זיהום או פגיעה באספקת הדם לעצב. ביד נמצא את תסמונת התעלה הקרפלית – כאב או חולשה בשורש כף היד כתוצאה מלחץ על העצב המדיאני. גם שינויים במבנה הגרמי והשרירי יכולים להביא לכאב ולשיבוש מוטורי, כמו למשל במצבי לחץ על עצב היוצא מעמוד השדרה, דבר הגורם לכאבי גב למינהם.

זהום שכיח הגורם לנוירופתיה הוא השלבקת החוגרת (הרפז זוסטר) הנגרם מאותו וירוס הגורם בתקופת הילדות לאבעבועות רוח. באופן אופיני נמצא אזור של כאב בעור יחד עם הופעת שלפוחיות באזור המעוצבב ע"י העצב הנגוע. ראה תמונה מצורפת

שלבקת החוגרת

האבחון הנכון של הנוירופתיה חשוב ביותר לשם מציאת הטיפול המתאים. טיפול בגורם הראשוני כמו למשל איזון משופר של הסכרת, הקלת הלחץ על העצב או טיפול מיידי בוירוס המביא לשלבקת חוגרת, הוא היעיל ביותר. להקלת הכאבים ובעיות התחושה האחרות ניתן להעזר במגוון תרופות על פי המלצת המומחה. המטפל במסגרת מרפאת הכאב 

קיימות מספר תרופות המקלות על כאבי הנוירופתיה. חשוב לבחור בהן בצורה זהירה בהתחשב בתרופות הניטלות למחלות שונות בו זמנית ולהתחיל בהן בצורה זהירה למניעת תופעות לוואי שונות.

גישת הרפואה השלמה מתייחסת לנוירופתיה גם כביטוי של ליקוי גופני הקשור באופן הדוק למתח רגשי, בין אם מקורו בכאב הקשה עצמו ובין אם אינו קשור לכאב. בכל מקרה הקשר ההדדי מביא לכך שהכאב מגביר את הסבל הרגשי והמתח הנפשי מחמיר את הביטוי הגופני וחוזר חלילה. לכן הטיפול השלם תמיד יעסוק בהפחתת הכאב הגופני יחד עם הפחתת הסבל הרגשי.

עקב הקשר הגופני-נפשי, אנו מוצאים לעיתים קרובות שהשרירים באזור הנוירופתיה מושפעים ונוצרת תסמונת מיופציאלית אופינית. ניתן לקרוא יותר על תסמונת זו והטיפול בה כאן.