סחרחורות פתאומיות, סחרחורות בשכיבה – כל המידע

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

סחרחורות פתאומיות / סחרחורת פתאומית

סחרחורות פתאומיות עלולות לנבוע ממספר גורמים. הסיבה השכיחה ביותר הן בצעירים והן במבוגרים, הינה סחרחורת הנובעת מחוסר נוזלים בגוף.

אנו חיים בארץ חמה ומשנה לשנה תקופות החם מתארכות. מבלי משים שוכחים לשתות כפי שנחוץ לתפקוד התקין של הגוף. כתוצאה מכך פעמים רבות יש ירידה בלחץ הדם וההתראה הראשונה יכולה להיות סחרחורת פתאומית. תופעה זו קורית בעיקר במעבר פתאומי משכיבה או מישיבה לעמידה (זו הסיבה השכיחה כל כך לתופעת הסחרחורות בבוקר. לאחר שינה בלילה כמות הנוזלים בגוף יורדת מכיוון שלא שתינו זמן רב בהיותנו בשינה) במקרים קיצוניים יכולה לגרום גם להתעלפות שהיא הפסקה רגעית באספקת החמצן למוח.

סיבות אחרות קשורות למגוון גורמים, החל מחרדה, דרך דלקת של האוזן הפנימית, השפעת תרופות שונות וכלה אפילו בגידול מוחי (נדיר)

המומחים המנוסים הפועלים במסגרת מזור לכאב בודקים בקפדנות את המטופל המתלונן על סחרחורות, בעיקר בכל הקשור לכאבים שונים. על פי סיפור המצב (האנמנזה הרפואית) ועל סמך הבדיקה הגופנית, הם מציעים את האבחנה המתאימה ומטפלים בהתאם לאבחנה זו.

לרוב בעקבות הטיפול יש הפחתה משמעותית עד כדי העלמות הכאבים והסחרחורות. המעקב המתמשך אחרי הטיפול מבטיח שאכן הבעיה נפתרה ואיכות החיים חזרה.  

סחרחורת בשכיבה - ממה נובע, כיצד להקל, דרכי טיפול, מדוע קורה

הסיבה השכיחה ביותר לסחרחורות בשכיבה, קשורה לשרירי הצוואר, הכתפיים והשכמות. ליקוי בפעולת שרירים רלבנטיים, גורמת לעיתים קרובות לסחרחורות בתנוחה מסוימת ובעיקר בשכיבה. מצב זה ניתן לפתרון מהיר וקל לרוב באמצעות גרוי שרירי עמוק (IMS) והתאמת הכרית באופן ארגונומי לראש ולכתף.

כמה תרגילים להקלה במקרי סחרחורות

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.