כיצד מטפלים בכאבי ירך

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

הגישה הטיפולית לכאבי ירך במסגרת מרפאת כאב שברשת מזור לכאב, מתייחסת להיבטי הטיפול המאפיינים את גישת הרפואה השלמה.

ההיבטים הנם:

  1. התייחסות לאדם השלם – גוף, נפש ומשפחה. להבין את מקור הכאב בירך הגופני הפיזי, את ההתייחסות הרגשית לכאב – שהוא המרכיב החשוב בסבל ואת ההבנה של הפרעת התפקוד במשפחה ובחברה הנובעת מכאבי הירך והסבל הקשור, במשולב.
  2. מתן הקלה מיידית לכאב, בין אם הוא כאב חריף וקצר טווח ובין אם מדובר בכאבים בירכיים שהנם ממושכים וכרוניים.
  3. מניעת השנות או החמרה מחודשת של הכאב, ע"י טיפול ושינוי גורמי סיכון (מתח, עישון, משקל יתר ועוד).
  4. הפעלה הדרגתית תוך מעקב צמוד לאחר הטיפול הראשוני לשם איתור הצורך בטיפול נוסף המשכי או בטיפול אחר.

המומחה המטפל באדם הסובל מכאבים בירך במסגרת מרפאת כאב שברשת, מנוסה ברפואת כאב ולכן גם מצוייד בכלי טיפול מרובים.
המטרה תמיד תהיה להתחיל בטיפול שהוא בעל הסיכוי הגבוה ביותר להועיל – כלומר להפחית את הכאב, מבלי לגרום לנזק. טיפולים כאלו האופייניים לכאבי ירך הם דיקור יבש, טיפול ע"י מכשור מגנטי, אולטרסאונד, לייזר, או אחר.
במקביל יתווסף טיפול המכוון להפחתת הסבל – דרכים שונות לשיפור מצב הרוח, הרפייה, חיזוק הזוגיות, עיסוק בתחומים מענינים או מספקים וכד'.
חשוב להזכיר שהמומחה ישאף לערב את המשפחה הקרובה בטיפול כדי ליצור אחידות, תמיכה והמשכיות בטיפול שחשיבותן לא רק בהקלה על הכאב והסבל, אלא גם במניעתם בעתיד הקרוב והרחוק.
האפשרות הבאה הינה טיפול תרופתי. כאן נבחרות ונרשמות התרופות בעלות הסיכון הגבוה יותר להשפעה על כאבי הירך והסיכון הנמוך ביותר לפגיעה כלשהי. כל זאת בהתייחס לטיפולים תרופתיים אחרים אותם נוטל האדם בשל מחלות או מצבים נוספים. ככלל, תהיה עדיפות לתרופות שאינן ממכרות ויש להן פוטנציאל להשפיע בו זמנית במספר מישורים. כמו למשל הפחתת כאב ושיפור שינה וכד'. בצורה זו ניתן פעמים רבות לוותר על תרופות אחרות הנלקחות ע"י הסובל כמו למשל תרופות שינה שאינן מומלצות לנטילה לתקופה ארוכה. חלק מתרופות אלו באות בצורת הזרקה וחלקן בנטילה דרך הפה.

במקום האחרון נמצאים הטיפולים החודרניים כגון הזרקה תחת שיקוף או ניתוחים, מכיוון שבהם לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה. מכיוון שהתערבנו באנטומיה הבסיסית ולא פעם גם פגענו ברקמה זו או אחרת, הגוף מגיב לפגיעות אלו ע"י הצטלקות, הצרות, דלקת מקומית, גרוי בעצבים סמוכים וכד' ולעיתים תוצאות ההתערבות גורמות לכאב וסבל הגדולים יותר מכאבי הירך המקוריים שהביאו את הסובל לטיפול.

יחד עם זאת ברור שלעיתים מביאים בחשבון סיכון זה במידה וטיפולים אחרים לא צלחו והסבל הוא רב.