כאבי קרסול והטיפול בהם במרפאת "מזור לכאב"

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

מפרק הקרסול מורכב מעצמות השוק "הרוכבות" על עצמות כף הרגל. הוא מחוזק באמצעות גידים ורצועות שתפקידם יצוב וגמישות בעת תנועה.
פגיעה במפרק זה ובגידים אלו יכולה להגרם מהסיבות הבאות:
1. מתח המופעל על הגיד כתוצאה מכווץ וקיצור שריר הקשור אליו.
2. כאבי קרסול יכולים לנבוע מקרעים מיקרוסקופיים או גדולים עם או בלי הסתיידויות (משקעי סידן בתוך מרקם הגיד) עקב   מאמץ, עומס, נקיעות, חבלות וטראומה מקומית.
3. מחלות נווניות של רקמות כמו אוסטאוארתרוזיס ופסאודוגאוט.
4. דלקת כתוצאה מזיהום מקומי – נדיר יחסית.
5. מדלקת פרקים כחלק ממחלת פרקים כרונית.

הטיפול חייב להתייחס לכל הרגל. מטרות הטיפול להתמקד במקור הכאב עצמו, לטפל בסוג התנועות המגביר את כאבי הקרסול, לחזק את הרצועות ולמתוח את השרירים המקוצרים.
בשלב הבא, מאותרים גורמי הסיכון להנצחת המצב ונדרשים שינויים, החל משינוי בסביבת העבודה ואופן ההליכה ובנוסף, חיזוק שרירים חלשים על מנת למנוע את נטייתם "להתקע" כמתואר במצבי כווץ חלקי (תסמונת מיופציאלית).

 

קרסול

ברשת המומחים לסבל ולכאב – "מזור לכאב", צברנו נסיון רב בטיפול בכאבי קרסול.
הטיפול משלב כלים טיפוליים שונים החל מתרופות, הזרקות, גרוי עמוק של שרירים ושימוש בעזרים שונים המשפרים משמעותית את ההרגשה ומקלים על הכאב.

הטיפול בכאבי קרסול ברשת מזור לכאב

כאבים בקרסול שכיחים יותר אצל ספורטאים וחיילים, היות והקרסול הינו הבסיס לעמידה ולנשיאת משקל הגוף. כאשר מבוצעים מאמצים מוגברים יש סיכון של פגיעות מכניות המשפיעות על המבנה הגרמי, המפרקי ועל הרקמות הרכות המקיפות אותם. לעיתים מופיעים שברי מאמץ בחלק הגרמי – העצמות, הגורמים כאב ממושך בקרסול והגבלה בתנועה.
סיבות אחרות הגורמות לכאבי קרסול יכולות להיות שמוש בנעליים לא מתאימות (נעלי עקב, נעליים בלויות וכד') והליכה ממושכת או ריצה על משטחים משופעים או מחוספסים.
אחת מהפציעות השכיחות ביותר היא הנקע בקרסול הנגרם מתנועה סיבובית פתאומית כתוצאה ממעידה או דריכה על אבן. לעיתים יש מצב של נקע חוזר הנגרם מהתרופפות הרצועות העוטפות את מפרק הקרסול. במצב של נקעים חוזרים עלול להגרם אפילו שבר בעצמות השוק.
סיבה נוספת לכאבי קרסול היא דלקת בגיד אכילס או התכווצויות שרירי שוק המקרינים לקרסול.
המומחים הפועלים ברשת "מזור לכאב" מקבלים תחילה מהמטופל הסובל את מירב המידע הדרוש לאבחנה והכולל את אורח החיים והפעילויות הגופניות, את ההסטוריה של התפתחות הכאבים וגורמים נוספים הקשורים לכאב הקרסול כולל טיפולים בעבר (אחת הבעיות הנפוצות מקורה בהזרקת סטרואידים חוזרת לאזור גיד האכילס או מבנים נושאי משקל אחרים, שגורמת להחלשות ואף קריעה של האכילס או רצועות אחרות).
הבדיקה הגופנית כוללת לא רק את האזור הכואב, אלא את המנח והתנועתיות של כל הגוף ובדיקת מערכת השלד והשרירים כולה המשפיעים כאמור על הקרסול המצוי בבסיסה.
התחקור והבדיקה מאפשרים קביעת האבחנה הכוללנית שעל בסיסה יוצע הטיפול הייחודי המותאם לכל אדם בנפרד. הטיפול יכול לכלול תרופות, גרוי שרירי עמוק, פיזיותרפיה, שינוי נעליים (לעיתים נעלי אפוס למשל) ותכנית המשכית למניעת התפתחות כאבי קרסול ולשיפור היציבה והתנועה.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.

מאמרים נוספים בתחום

טיפול בכאבי ברכיים

טיפול בכאבי ברכיים

כאבי ברכיים שכיחים בעיקר אצל צעירים, בגיל ההתבגרות (עקב פעילות ספורטיבית) בגיל הצבא (עקב פעילות מאומצת), אצל ספורטאים וכן בגיל
הטיפול בכאבי שוקיים ברשת מזור לכאב

הטיפול בכאבי שוקיים ברשת מזור לכאב

כאבי שוקיים מונעים לרוב הליכה סדירה ולכן חשוב ביותר לטפל בהם בהקדם כדי להחזיר את יכולת התנועה והפעילות הסדירים.