מרפאות מזור לכאב – הטיפול בכאבי הגב

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

ישנם הסבורים, שמרגע שעבר האדם להלך על 2 במקום על 4 כדרך הקופים, החל עמוד השדרה שלו לסבול עקב לחצים באזורים שונים המשפיעים על דיסקי הסחוס שבין החוליות, על הרצועות, השרירים והגידים המקיפים את עמוד השדרה ותומכים בו.

עם התפתחותינו לאורך האבולוציה, עבר עמוד השדרה בהדרגה שינויים מבניים מתוך מטרה לעמוד בלחצים אלו. למשל הקימורים והקיעורים שלאורכו מסמנים שינויים הסתגלותיים אלו.

המומחים שבודקים את הפונים במסגרת מרפאת כאב שברשת מרפאות "מזור לכאב", מטפלים באנשים רבים הסובלים מכאבי גב, מודעים היטב להשפעת היציבה הנכונה והארגונומטריה התומכת במבנה עמוד השדרה ומונעת כאבים בגב.

לכן לרוב לא נמהר להציע טיפול תרופתי המשכך כאב ומונע דלקת מתוך הבנה שלכאב יש תפקיד של אזהרה ומניעה ובפועל גם אין לרוב סימני דלקת באזור הכאוב בגב.

עמוד השדרה הוא כאמור "התורן המרכזי של ספינת הגוף". לחצים רבים מופעלים עליו בפעולות שונות של התכופפות, הרמת משא, ריצה, ירידה במדרגות וכד'. גם שינויים בחלוקת העומס בגוף – כמו משקל עודף המגביר את העומס הקדמי, יוצרים לחץ מתמיד על אזורים שונים ומשם הדרך קצרה להתפתחות כאבי הגב התחתון.

"המייתרים" המייצבים את התורן המרכזי בגוף הנם השרירים, הגידים ורקמות החיבור. במצב בו נוצר עומס מוגבר על אחד מהמייתרים, הלחץ עובר לעמוד השדרה וממנו למייתרים נגדיים – בצד השני של הגוף.

ידוע שסיבות רבות גורמות לעומס ומתח מוגזם על אחד השרירים – המייתרים. החל ממאמץ מוגבר בצד אחד של הגוף, כגון תנועה פתאומית חזקה, הרמת משא כבד ואפילו מצב של מתח ומצוקה הגורמים להתכווצות רפלקסיבית של שרירים. כל אלו יכולים לגרום לכאב גב חד או מתמשך.

ספורטאים המאתגרים ללא הרף את הגוף ושריריו, טורחים רבות לאמן את השרירים, להרפותם ולהרגילם בהדרגה למאמצים מוגברים כדי למנוע מתיחת יתר, התכווצות הגנתית וכאמור הופעת כאבי גב או כאבים נוספים.

כאשר מגיע אדם הסובל מכאבי גב, שומה עלינו תחילה, להבין את סביבת חייו והרגליו, את ההסטוריה הבריאותית שלו ואת האופן בו התפתחו כאבי הגב. הסטוריה של חבלה או תאונת דרכים, של שבר ברגל, של הרמת משאות חוזרת, של חוסר פעילות גופנית אירובית (למשל הליכה, ריצה או רכיבה על אפניים יומית קבועה של חצי שעה לפחות), עישון (הגורם להפחתת אספקת

דם לשרירים), מצבי מתח בעבודה או במשפחה ונושאים רבים אחרים היכולים להסביר את התפתחות כאבי הגב.

לאחר התשאול הקפדני לזיהוי נושאים אלו, עוברים לבדיקה גופנית מקיפה ויסודית הבודקת ראשית את יציבת הגו, את הסימטריה של קפלי העור, של זויות הכתפיים והעכוזים ושל השרירים השונים. בהמשך נבדקים טווחי התנועה של הגפיים, הראש והגב. על סמך בדיקה ותשאול אלו, מתקבל בסיס להשערת עבודה לגבי מקור הכאבים בגב ויותר חשוב מכך – תכנון הטיפול.

המטרה הראשונית של הטיפול, תהיה תמיד להחזיר את הגוף לפעילות רתמית שתרפה את השרירים ותדאג לפעילות סימטרית שלהם. לעיתים נעזר בתרופות לשיכוך כאב לתקופה קצרה, גרוי שרירי עמוק לשחרור שרירים מכווצים, פולסים אלקטרומגנטיים, הידרותרפיה כולל ג'אהרה ופיזיותרפיה המביאים לשחרור והרפייה של שרירים ומבנים התומכים בגב ותרגילים שונים בגישות פלדנקרייז, פילאטיס ואחרים היעילים מאד בכאבי גב.

מנסיוננו מצאנו שהטיפולים הללו יעילים מאד להקלה מיידית של כאבי גב וחזרה מהירה לתפקוד במרבית המקרים בהם אנשים פונים עקב כאבי גב אלינו. ניתן לקרוא ולהתרשם מנסיונם של אנשים שטופלו בהצלחה במרפאות הרשת. לטיפולים אלו אנו מוסיפים הנחיות לשינוי אורחות חיים כדי למנוע חזרה של הכאבים.

באופן זה הצלחנו כבר למנוע לא מעט פעולות פולשניות כגון ניתוחי עמוד שדרה, הזרקות אפידורליות,  שאיבות דיסק וכד' המשמשים פעמים רבות לטיפול בכאבי גב תחתון.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.

מאמרים נוספים בתחום

כאבי גב בהריון מה עושים?

כאבי גב בהריון מה עושים?

כשהגוף מאוזן בריאותנו איתנה והגוף יודע לטפל בעצמו ברוב המקרים. כל כאב או בעיה בגוף נגרמים בשל חוסר איזון כולל
פתרון לכאבי הגב התחתון ללא ניתוח

פתרון לכאבי הגב התחתון ללא ניתוח

כאבי גב תחתון אלו כאבים התוקפים את רוב האוכלוסייה הסובלים מן התופעה בשלב זה או אחר בחייהם. כאבים באזור הגב
טיפול מומלץ בכאבי הגב התחתון

טיפול מומלץ בכאבי הגב התחתון

כאשר מדובר על טיפול בכאבי גב תחתון יש לדעת כי קיימים אמצעים שונים שנועדו להקל על הכאב. אך לפני הכול
מה עושים נגד כאב בגב תחתון

מה עושים נגד כאב בגב תחתון

מרבית האנשים שסובלים מכאב בגב התחתון נוטים להתמודד עם התופעה באמצעות נטילה של משככי כאבים. אבל לאלו יש הרבה פעמים
סיבות לכאבי גב ופתרון

סיבות לכאבי גב ופתרון

אחד הכאבים הנפוצים ביותר אצל מירב האנשים הם כאבי גב. מדובר בכאבים שפוקדים לא מעט אנשים על בסיס יומיומי אך
מה הדבר הראשון אותו יש לעשות כשמרגישים כאבי גב

מה הדבר הראשון אותו יש לעשות כשמרגישים כאבי גב

בתחילת כאב הגב, מומלץ ליטול תרופה נוגדת כאבים כגון אקמול, מוסקול או אופטלגין (אפשר גם שילוב בינהם) ולהמשיך בפעילות רגילה
כאבי גב – הגישה לאבחון ולטיפול ברשת מזור לכאב

כאבי גב – הגישה לאבחון ולטיפול ברשת מזור לכאב

טיפול בכאבי גב ובכאבי גב תחתון הוא פתרון לאיכות חיים כאבים בגב שכיחים ביותר בקרב האוכלוסיה – יותר בקרב צעירים
כאבי גב תחתון שונים והטיפול בהם

כאבי גב תחתון שונים והטיפול בהם

הסיבה השכיחה ביותר לכאבי גב תחתון היא הבעיה השרירית אם איתרע מזלך ו"נתקעת" עם כאבי גב תחתון, אתה לבטח מחפש
רוצים לדעת מה עושים במקרה של כאבי גב תחתון?

רוצים לדעת מה עושים במקרה של כאבי גב תחתון?

כשהגוף מאוזן בריאותנו איתנה והגוף יודע לטפל בעצמו ברוב המקרים. כל כאב או בעיה בגוף נגרמים בשל חוסר איזון כולל