תסמונת המדור – כאבי הספורטאים

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

תסמונת המדור הכרונית ממאמץ Chronic exertional compartment syndrome -CECS

זו תסמונת כאב אופיינית לספורטאים, שכן מופיעה בעיקר בעקבות מאמץ ספורטיבי, אך גם בקרב אוכלוסיות אחרות העוסקות בפעילות ספורטיבית. התסמונת אינה שכיחה ואין הסבר ברור להופעתה. באופן טיפוסי, מופיע כאב שלעיתים מלווה נימול, בגפים תחתונות אצל ספורטאים או חיילים בעת מאמץ. לעיתי גם בגפיים עליונות – בעיקר ברוכבי אופניים ואופנועים.

ההשערה היא שהמאמץ גורם לעליית לחץ באזור שרירי המוקף רקמת חיבור בעלת אלסטיות נמוכה. הלחץ משפיעה על זרימת הדם ועל הפעילות העצבית שבאותו אזור. לרוב הכאבים חולפים עם הפסקת המאמץ, אך מתגברים שוב עם חידושו. יש התולים את הופעת התסמונת באימון לקוי או מאמץ הנעשה בטכניקה שהגוף לא מורגל בה. בבדיקה אין לרוב ממצא בולט, לעיתים בליטת שריר נקודתית. אין ממצאים בהדמיה אך ניתן למצוא עליה בלחץ המקומי בהשוואה לפני ובזמן מאמץ.

הטיפול לרוב שמרני, אך לעיתים יש צורך בניתוח מקומי לפתיחת רקמת החיבור הלוחצת. הטיפול השמרני מתרכז בשיפור טכניקת האימון הגופני, מתיחות וחיזוק שרירים, עיסוי, דיקור יבש, התאמת נעלי ריצה וכד'. אם הטיפול השמרני לא מצליח, חשוב לפנות לטיפול ניתוחי.

גם במקרים בהם נעשה שימוש בטיפול כירורגי, נמצא שלא פתר את הבעיה בקרב חמישית מהמקרים.

מקורות

Conservative treatment of anterior chronic exertional compartment syndrome in the military, with a mid-term follow-up. BMJ Open Sport Exerc Med. 2019 Mar 19;5(1

Buerba RA, Fretes NF, Devana SK, Beck JJ. Chronic exertional compartment syndrome: current management strategies. Open Access J Sports Med. 2019 May 23;10:71-79.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.