כאבים בפנים: למה זה קורה לנו?

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

הפנים הם איבר רגיש ומעוצב ביותר, שכל פגיעה בו עשויה להוליד כאבים עזים ומשמעותיים וגם להתבטא במחוות בלתי רצויות של הבעות פנים ועוויתות בעקבות אותו כאב, שלא ניתן להסתיר. לכאבי הפנים יכולות להיות כמה וכמה סיבות וחשוב לטפל בהן באופן מהיר, יעיל וממוקד.

רוב הכאבים בפנים, גם אם מקורם בפציעה פתאומית (מכה או תאונה), נגרמים כתוצאה מלחץ על העצב הטריגמנטלי (הקרוי גם: העצב המשולש) האחראי לתחושה בפנים., הלחץ פוגע בעצב ומייצר בכך הולכה עצבית לקויה, שעשויה להתבטא בכאב נוירופתי עז וחמור, הגולש גם אל אזורים כמו המצח, הלחיים והלסתות.

כאבי שיניים וכאבים בפנים

כאבים בשיניים עשויים לגרום לכאבים בפנים עצמן ובאופן שבו הכאבים אינם מורגשים בחלל הפה אלא מוקרנים לאזור אחר כמו הלסתות העליונות ואפילו הרקות. מנגד, קיימת תופעה הפוכה שעל פיה מקור הכאבים הינו בשרירי הפנים והלעיסה אך הוא חד וחמור כל כך, עד שהוא מפריע לפעולת הלעיסה והצחצוח . במצב זה אנשים רבים נוטים למהר לרופא השיניים וכשתלונתם נשללת, הם מבינים שעליהם לפנות לאבחון אצל נוירולוג.

סינוסיטיס כמקור אפשרי לכאבים

סינוסיטיס (דלקת במערות האף) מייצרת פעמים רבות כאב פוטנציאלי בפנים (מכירים את שלב השפעת שבו הרופא "מקיש" עם אצבעו על הלחי הכואבת?) בשל זהום חיידקי או ויראלי, או כתוצאה מנזלת אלרגית מרובה וכסימפטום של קדחת השחת. בעבר היה נהוג לטפל בתופעה באמצעות מתן אנטיביוטיקה, אך כיום הרפואה מבינה שבשל העובדה שסינוסיטיס נגרם בעיקרו מזיהום ויראלי, הטיפול האנטיביוטי לא רק שלא מועיל, אלא ממשיך ומוסיף ללבות את הכאבים העזים והסבל הנגרם מהם.

במצב שבו כאבי הפנים מכילים תסמינים של הפרשה מוגלתית מהאף וחום גבוה, יש מקום לשקול טיפול תרופתי באנטיביוטיקה בהתאם לאבחנת הרופא. זאת לצד פעולות לדילול וסילוק הכאבים במהירות רבה ביותר על ידי שתייה מרובה ו/או שימוש בתרסיס אף סטרואידי, הממזער את היווצרות ההשפעה האלרגית.

כאבים נקודתיים באזור הרקות

כאבי פנים מתבטאים לעתים באזור הרקות וארובות העיניים ומקורם עשוי להיות כתוצאה מדלקת בלסתות או בשל לחץ ומתח נפשיים המלווה בחריקה מודעת או בלתי מודעת (תוך כדי שינה) של השיניים. סיבה שכיחה לכאבים כאלו יכולה להיות תסמונת מיופציאלית של שרירי הצוואר. מקור נוסף הינו בשל ריבוי לעיסת מסטיקים או כתוצאה ממחלה אוטואימיונית הקרויה: פולימיאלגיה ראומטיקה, המלווה בכאבים נוספים באגן ובחגורת הכתפיים. במצב זה יינתן טיפול תרופתי אנטי-דלקתי.

נוירלאגיה טריגמנטלית: התקפים של כאבי פנים עוצמתיים

כאבי הפנים מחייבים אבחנה מדויקת ומהירה, על מנת להתאים בעבורה את הטיפול. לא אחת פוקדים את מרפאת הכאב אנשים המתארים כאבים עזים עד בלתי נסבלים בעיקר בצד אחד של הפנים ובעוצמה שגורמת לכאבים חמורים אפילו עם חשיפה לרוח קלה. מצב זה הינו תופעה רפואית הקרויה נוירלאגיה טריגמנטלית המתרחשת בקרב אחד ל-10,000 בני אדם ועשויה להתרחש בכל שלב בחיים, אם כי התופעה שכיחה יותר בקרב נשים ובקבוצת הגיל של 40 ומעלה. כאב נוירלאגי טריגמנטלי גורם לכאבים חדים ובלתי נסבלים המקשים על היכולת לתפקד והם מופיעים על פני התקפים בתדירות משתנה.

הטיפולים נעים מטיפול תרופתי פשוט ועד טיפולים בהזרקה או טיפולי IMS המבצעים גירוי שרירי עמוק להעלמת הכאבים במהירות וביעילות. באופן כללי, ניתן להרגיע ולומר כי קיים מזור אפקטיבי לכאבים אלה ומרבית הטיפולים מבוצעים באופן מוצלח ובלתי פולשני, המסלק בצורה יעילה מאוד את הכאבים ומונע התקפים חוזרים עם התקדמות הטיפול. רק במצבים נדירים יישקל ניתוח.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.