כאבי גב בהריון מה עושים?

מרפאת כאב >כאבי גב תחתון הגישה הטיפולית > רוצים לדעת מה עושים במקרה של כאבי גב תחתון?
סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

התרגילים שיקלו על כאבי הגב בהריון

כאבי גב בהריון הם תופעה נפוצה, שנשים רבות סובלות ממנה. לעיתים, כאבי הגב יכולים להקשות על התפקוד היומיומי, ולהפריע בביצוע פעולות פשוטות. אז למה זה קורה לנו, ומה אפשר לעשות? לפני שתקישו בגוגל כאבי גב בהריון מה עושים, אספנו לכם כמה תרגילים.

מחקרים מראים שחצי מהנשים בהריון סובלות מכאבי גב. במהלך ההיריון מתחוללים שינויים רבים בגוף האישה, הבולט מבניהם הוא הבטן שגדלה בקצב מסחרר. עם גדילת הבטן המהירה, הגב נדרש לשאת בעומס, כאשר רובו מתמקד בחוליות הגב התחתון. אלמנט נוסף שעלול להגביר את כאבי הגב הם שרירי בטן חלשים, שיגרמו לכך שהגב יישא את רוב העומס. אם זה לא מספיק, בגלל שהחזה גדל גם הוא, עלולים להתפתח כאבי גב גם בגב העליון. הגוף נדרש להסתגל לשינויים בקצב מסחרר, ולכן כאבי גב הם עניין נפוץ. אם סובלים מכאבי גב בהריון, מה עושים זו השאלה.

כאבי גב בהריון מה עושים?

קיימים לא מעט תרגילי פעילות גופנית שניתן לעשות במהלך ההיריון. התרגילים הותאמו והם בטוחים לביצוע, כאשר מבצעים אותם בצורה הנכונה עם הדרכה מקצועית. המטרה של הפעילות הגופנית היא לשמור על טווחי תנועה מלאים, לייצב את הגב ולהגביר את התנועתיות שלו, ולמתוח את השרירים המכווצים. עם ביצוע התרגילים תהיה הקלה, ולאחר התמדה ניתן יהיה לראות שיפור של ממש.

שמירה על תנועה באיזור עמוד השדרה

אחד התרגילים הנפוצים להקלה על כאבי גב אצל נשים בהריון, הוא קימור וקיעור של הגב. התרגיל הוא חלק מתרגול יוגה, שמשפר משמעותית את התנועה של עמוד השדרה ובכך מקל על הכאב.

יש להתחיל את התרגיל בעמידת שש, ולאסוף תחילה את רצפת האגן. במהלך התרגיל יש לעבור ממצב של קימור למצב של קיעור, עם הקפדה על נשימה נכונה.

עם נשיפת אוויר החוצה, יש לקמר את הגב, להתעגל, להתכווץ ולאסוף את הבטן. עם שאיפת האוויר יש לקער את הגב, ולהבליט את הישבן כלפי חוץ ולהרים את הראש. חשוב לשים לב לבצע תנועות עדינות ומתונות, ולהרגיש את המתיחה בעמוד השדרה מעצם הזנב, ועד הגב העליון. במידה ויש תחושת כאב במהלך התרגיל, כדאי לעצור.

כאבי גב בהריון

פיתול על כדור יוגה

תרגיל נוסף שיכול להקל על העומס שעל הגב הוא פיתול עדין על כדור יוגה. יש לשבת על הכדור בפיסוק קל. מומלץ להיעזר במלווה שיתמוך במהלך התרגיל וישמור על היציבות על הכדור. תוך כדי שאיפה, יש לשלוח את יד שמאל לברך ימין, כאשר כל הגוף מתפתל ביחד עם התנועה. יש לחזור על הפעולה לצד השני. יש להתאים את הפיתול בהתאם לתחושה, להקשיב לגוף, ולבחור כמה עמוק יהיה הפיתול בהתאם לצורך.

חיזוק שרירי הגב העליון

תרגיל זה מתבצע גם הוא על כדור יוגה, כאש מתחילים עם הידיים באוויר ב90 מעלות (בדומה לשרירן שמציג את שריריו). יש לכופף את המרפקים למטה בצורת האות W, ולעלות אותם בחזרה. במהלך התרגיל יש להקפיד על נשימה נכונה. ניתן לבצע 15 חזרות למשך שלושה סטים.

קיים מיתוס על פי תרגילים במהלך ההריון עלולים להזיק לעובר. כל עוד שומרים על יציבה נכונה, נשימה, עצימות נמוכה, והקשבה לגוף, אפשר להפיק המון מתרגילים אלה, להנות מההריון מבלי לסבול מכאבי הגב.

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.