כאבי גב – הגישה לאבחון ולטיפול ברשת מזור לכאב

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

טיפול בכאבי גב ובכאבי גב תחתון הוא פתרון לאיכות חיים

כאבים בגב שכיחים ביותר בקרב האוכלוסיה – יותר בקרב צעירים מאשר מבוגרים ובקרב גברים יותר מאשר בקרב נשים. כאבי גב מהווים את הסיבה השכיחה ביותר להפסד ימי עבודה החיוניים בקרב קבוצת גיל זו. מבין כאבי הגב, כאבי הגב התחתון, הם השכיחים ביותר.

המומחים במרפאות "מזור לכאב", מטפלים באנשים רבים הסובלים מכאבי גב, בשיטות מתקדמות שונות ואינטגרטיביות. גישה זו מצליחה להפחית כאב באופן מהיר לרמה נסבלת ובעיקר "להקים על הרגליים" את הסובלים מכאבים בגב. הדגש העיקרי מושם על אבחנה מדויקת של סיבת הכאב ובעקבותיה התאמה מירבית של הטיפול לאדם הסובל יחד עם המלצה על תרגילים ועל פעילות גופנית הדרגתית המאפשרת הפעלת מנגנון שיקום והבראה לכל הגוף וחזרה לתפקוד מלא.

בעבר היה מקובל להמליץ על שכיבה בזמן כאבי גב. מחקרים עכשוויים הדגימו כיצד השכיבה וחוסר התנועה "מקפיאים את המצב" – מונעים מהשרירים ומהפרקים לחזור לפעילות וכך משך המחלה או המגבלה מתארך ואיתו גם הסבל. בנוסף, נטילת תרופות מתמשכת גורמת פעמים רבות פגיעה באברים ומערכות שונות שלא קשורות בהכרח לגב, כמו פגיעה כלייתית או התמכרות לתרופות נרקוטיות.

כמו-כן נמצא שהשכיבה במיטה מורידה דימוי עצמי, בטחון ותחושת יכולת הסתגלות. כל אלו גורמים לירידת מצב רוח ותחושה נכאה שמורידים את סף הכאב והסבל וכך הכאב בגב מתגבר.
המומחה במסגרת מרפאת כאב, מברר תחילה את סביבת חייו והרגליו של הסובל מכאבים בגב, את ההסטוריה הבריאותית שלו ואת האופן בו התפתחו כאבי הגב. הסטוריה של חבלה או תאונת דרכים, של שבר ברגל, של הרמת משאות חוזרת, של חוסר פעילות גופנית אירובית (למשל הליכה, שחיה, או רכיבה על אפניים יומית קבועה של חצי שעה לפחות), עישון (הגורם להפחתת אספקת דם לשרירים), מצבי מתח ושחיקה בעבודה או במשפחה, בדידות, דכאון ונושאים רבים אחרים יכולים להסביר את התפתחות הכאבים בגב.

הבדיקה הגופנית של הגב, היציבה והתפקוד הנוירולוגי הכללי יחד עם תפקוד הפרקים והשרירים היא קריטית להשגת האבחנה הנכונה. היא חשובה הרבה יותר מצילומים למינהם כולל CT ,MRI ואחרים.

על סמך בדיקה זו נקבע הטיפול העדיף – הן מיידי להקלת הכאבים בגב והן המשכי – מניעתי כדי שכאב הגב לא ישוב.
 
הטיפול הפיזי-גופני כולל מגוון אפשרויות כדוגמת הזרקות, IMS, תרגילי שחרור, פולסים אלקטרומגנטיים, פיזיותרפיה ותרופות. תמיד מקבלים המלצות הקשורות לאורחות חיים כולל הפחתת מתח, תרגילי הרפייה ונסיון לפתור קונפליקטים רגשיים או משפחתיים שפעמים רבות קשורות למנגנון התפתחות כאבי הגב.
 
באופן זה, מומחי מזור לכאב משלימים את הטיפול הכוללני לשביעות רצונם של הפונים לטיפול באחת ממרפאות הרשת. בכל מקרה, שומרים המומחים על קשר המשכי עם המטופלים, כדי לוודא שהטיפול הצליח יחד עם חזרה למעגל התפקוד.
דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.