עקמת בגב: האם קיים לזה טיפול?

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

עקמת בגב נגרמת כתוצאה מעיוות בעמוד השדרה שמופיע לאורך צמיחת השלד בילדות או בגיל ההתבגרות ומתבטא בהבדלים אסימטריים בין המותניים או הכתפיים. ככל שהעקמת אינה מטופלת, היא תמשיך להחמיר עם השנים וליצור עיוות חמור יותר. אז מה עושים כשמבחינים בעקמת גם בגיל מאוחר והאם באמת ניתן לשקם וליישר את עמוד השדרה?

מהם התסמינים שיוצרת עקמת בגב?

הצוואר כולל מספר שרירים שנועדו לתמוך במבנה שלו ובסיבוב הראש. אם קיימת בעיה אורתופדית באזור, תיגרם פגיעה אנטומית באזור החוליה הראשונה ומטה, מה שעשוי לגרום לכאבים חמורים בצוואר. חוסר טיפול מביא למספר תסמינים, החל ממרחק לא שווה בין הגוף לזרועות, אסימטריה באזור החזה וגובה לא שווה במותניים או הכתפיים, חולשה גופנית או עייפות מהירה במאמץ וכאבי גב בזמן עמידה ממושכת. הסובלים עשויים לגלות שקווי הבגד שהם לובשים אינם מונחים על הגוף בצורה ישרה, שקיימות להם בליטות באזור הצלעות ושקיים להם קושי להתכופף.

בשלב זה ראוי לציין שעקמת לא נגרמת באופן ישיר כתוצאה מישיבה, עמידה או תנועה לא נכונה, אלא ממצב מתמשך של בעיות יציבה הכוללות הרגלים לקויים בפיזור העומסים במנחי הגוף והפעלת משקל גדול על אחד הצדדים, שיוצר בסופו של דבר לחץ עצבי.

מאחר והעיוות נוצר כבר בגילאים המוקדמים בשל צמיחת שלד מואצת, חשוב לטפל בעקמת בהקדם ולא להקל בה ראש. מרפאה המתמחה בנושא תוכל לטפל בבעיה במספר דרכים ולהתאים את אופן הטיפול למצב העקמת והמטופלים עצמם.

האם עקמת בגב מלווה בכאבים?

כאבים בצוואר ובגב נגרמים כתוצאה מהפעלת לחץ על עצב. הדיסק שנמצא בין שתי החוליות חווה תזוזה ולמעשה פורץ החוצה או חודר פנימה, עד למצב של נגיעה בשורש העצב. ככל שהסובל מהתופעה מממשיך לטפל בה רק כאשר מתעורר כאב שניתן להרגיע באמצעות משככים סטנדרטיים, תזוזות נוספות ימשיכו ליצור לחץ הדרגתי עד כדי התקרבות של שתי חוליות זו לזו שיסיטו את הדיסק ממקומו. מצב זה מלווה בכאבים קשים וגורם לבלט דיסק.

ויחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם העקמת לא מלווה בכאבים מהותיים, מה שגורם לאנשים רבים שלא לזהות את הבעיה בהקדם ולגשת לטיפול. הסיבה למחסור בכאבים היא רמת המתח השרירי האישית שמשתנה מאדם לאדם. נטייה גנטית מולדת לשחרור השרירים או היכולת להבין כיצד לשפר באופן עצמי את מנחי הגוף ("לפצות" על הטיה לא תקינה של אחד האיברים למשל) תוכל למנוע מצב של הופעת כאבים, אם כי הדבר לא ימנע את היווצרות העקמת והחמרתה עם הזמן.

סוגיה נוספת שחשוב להתייחס אליה היא מצב של עקמת מולדת, שנגרמה כתוצאה מהתפתחות לא תקינה של עמוד השדרה ולכן לא בהכרח תהייה מלווה בכאבים. בנוסף, קיימות עקמות מסוימות שנגרמות כתוצאה מחבלה, מחלת שרירים או דלקת שיכולות ליצור עיוותים בעמוד השדרה ללא קשר לכאבים וגורמות לצמיחה לא ישרה. הסיבה לכך אינה ידועה באופן מדויק ולכן עקמת זו מכונה "אדיופטית" – עקמת שנגרמה מסיבות בלתי ידועות ולכן אין דרך למנוע אותה.

גילוי מוקדם, מעקב וטיפול

עקמת בגב נחשבת לנפוצה, כאשר בנות סובלות ממנה פי כמה וכמה מאשר בנים. ההערכות מדברות על אחד מתוך כל עשרה בני אדם שסובל מעקמת או צפוי לסבול ממנה. העקמת יכולה להיות מתונה שאינה מצריכה טיפול רפואי, אך חשוב לזהות אותה ולעקוב אחרי התקדמותה. אבחון מוקדם של עקמת יוכל לסייע למצבים של החמרה, כך שיהיה ניתן לטפל בה ביעילות. בדיקות לאיתור העקמת ומצבה הנוכחי כוללות בין היתר בדיקות גופניות וצילומי רנטגן, החושפים את מצב חוליות עמוד השדרה הקיים.

גם אם העקמת איננה נתפסת כבעיה כרגע, חשוב לעקוב אחריה ולטפל בה במידת הצורך כדי למנוע בעיות עתידיות. אמנם בשלבי הילדות וההתבגרות העקמת לא תהווה בעיה (בדרך כלל), אך בגילאים מבוגרים היא תיצור עיוותים מובחנים, כאבי גב קשים ואף קשיי נשימה. הטיפול בקרב מבוגרים נחשב למורכב בהרבה לעומת הטיפול בגילאי ההתבגרות ולכן חשוב להקדיש תשומת לב לנושא ולגשת לאבחון, כדי למנוע בעיות עתידיות.  

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.