ממצאי מחקר אודות כאבים בזרוע או באמה

סובלים? אנחנו כאן כדי לעזור!
  • החזר ללקוחות לאומית וביטוחים פרטיים!

לרוב, כאשר פונים לטיפול בשל כאבים ביד – באמה או בזרוע, מקבלים הפניה לפיזיותרפיה ובנוסף מייעצים לנוח עם היד הכאובה עד תחילת הטיפול. היות וזו בעיה נפוצה, בוצע מחקר כדי לבדוק את ההשלכות הטיפוליות והכלכליות במצבים אלו.

קבוצה של 538 מטופלים מעל גיל 18, חולקו לשלש קבוצות. בקבוצה אחת הונחו המטופלים להמשיך בפעילות (להלן קבוצה פ') בשניה הונחו לנוח (להלן קבוצה מ') בנוסף נעשתה השוואה בין מתן פיזיותרפיה מיידית לבין כניסה לרשימת ההמתנה לטיפול פיזיותרפי.

הבדיקה התמקדה בהבטי עלות-תועלת באפשרויות הטיפול השונות. ממצאי המחקר מצאו שהמטופלים בקבוצת פ' ובעיקר אלו שהופנו לפיזיותרפיה מיידית, הדגימו יחסי עלות תועלת גבוהים יותר מאלו שטופלו באפשרויות האחרות (מנוחה והמתנה לפיזיותרפיה). כלומר שגם ההחלמה מכאבי הזרוע וגם עלות הטיפול היו משופרים.

מקור – Neilson, A.R. et al. (2019) Family Practice 

כאבי ידיים (זרוע ו/או אמה) שאינם נובעים מחבלה או פציעה, או ממחלה ראומטית או אחרת ידועה, מקורם לרוב בתנוחות עבודה שאינן ארגונומטריות. לדוגמא מתכנתים ואחרים "צמודי מחשב" או אלו העובדים בעבודה עדינה כגון תכשיטנים, מלטשי יהלומים וכד', יוצרים עומס ממושך על שרירי הידיים. גם אלו העובדים בעבודות הדורשות פעולה חוזרת פעמים רבות מול מכונה או במכות פטיש וכד', יוצרים פגיעה ועומס מכני על הידיים כולל העצמות, הפרקים, השרירים ורקמות החיבור. אם לא קיים הרגל של שחרור הידיים מדי פעם וישיבה בתנוחה ארגונומית (ראה כאן) הגוף מגן על עצמו מפני נזק באמצעות מערכת השרירים ונוצרת תסמונת מיופציאלית שבה חלקים מהשריר נכנסים למצב "קפיאה". זה מצב כואב מכיוון שלחץ מתמיד על כלי דם ועל סיבים עצביים באזור "הקפוא" מביא לכאב ומשפיע על רקמות שריר נוספות באזור להיפגע באותו אופן ו"לקפוא". אנשים רבים סובלים מכאבים ממושכים וקשים בידיים – כאבי זרועות וכאבי אמות, שיכולים להמשך שבועות חדשים ושנים, מבלי שהאבחנה החשובה של תסמונת מיופציאלית ניתנה וחשוב עוד יותר- מבלי שניתן הטיפול המתאים. יתר על כן, הכאבים מגבילים אותם בעבודה, פוגעים בשכרם ובתפקודם המשפחתי ומהווים נטל משמעותי על המשק הישראלי.

פניה לאורטופדים או נוירולוגים לרוב מסתכמת בתרופות נוגדות דלקת (כמו וולטרן וכד') או תרופות לנוירופתיה (כמו ליריקה וכד'). טיפולים אלו לא יעילים דיים והכאבים והסבל נמשכים. במרפאת הכאב הצטבר ידע רב ונסיון בטיפול בכאבי זרוע ואמה. לעיתים מקור הכאבים הוא בשרירים מרוחקים יותר כמו בכתפיים, שכמות וחזה. זיהוי מדויק של מקור הכאב, מביא להקלה מיידית בכאבים וחזרה לפעילות באופן מיידי (ראה כאן).

לכן מומלץ בכל מצב של כאבי יד או ידיים:

  1. לבצע תרגילי הרפייה ושחרור לעיתים קרובות כדי למנוע כאבים.
  2. עם הופעת הכאבים, להגביר מנוחות ושחרור שרירים – ניתן למצוא ביוטיוב סרטונים המדגימים זאת. 

      3. אם עדיין נמשך הכאב, רצוי לפנות בהקדם לאחת ממרפאות מזור לכאב.

 

 

בריאות

דוקטור אלון מרגלית

דוקטור אלון מרגלית

נכתב על ידי דוקטור אלון מרגלית - PHD MD - מנהל מרפאה רב תחומית ומחבר חוות דעת לבית המשפט בנושאי רפואה.
מומחה ברפואת המשפחה, מטפל משפחתי מוסמך, עם הסמכה בהיפנוזה רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה רפואית.
כתב יחד עם חברו הפסיכולוג יששכר עשת את הספר: "הרופא שבאדם, האדם שברופא" –ספר לימוד לאנשי מקצועות הרפואה והסיעוד המשלב שיטות אבחון וטיפול התנהגותיות יחד עם רפואיות.